- Semjén: nincs "A" és "B" kategóriájú állampolgár

Ajánljuk - 2011-12-02

Minden magyar, éljen akár Magyarországon, akár a határokon kívül, választó és választható lesz a jövőben - emelte ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) pénteki plenáris ülésén a Parlamentben.

 A KMKF ülésének egyetlen napirendi pontja az új választójogi törvényjavaslat, amelynek általános vitáját péntek reggel kezdte meg az Országgyűlés.

    A kormányfő kereszténydemokrata helyettese leszögezte: nincs "A" és "B" kategóriájú magyar állampolgár, egy magyar nemzet van, és egy állampolgárság. Semjén Zsolt úgy fogalmazott: a magyar kormány egységes magyar nemzetben gondolkodik. Rámutatott: a nemzetpolitika szempontjából ugyanakkor kulcsfontosságú az erős és sikeres anyaország.

    A miniszterelnök-helyettes beszélt arról is, hogy kizárólag az etnikai magyar pártok, szervezetek a biztosítékai a magyar megmaradásnak, kulcsfontosságú, hogy ezek képviseljék a magyarságot. Felidézte, hogy amikor a szerb kormány kollektíve háborús bűnösnek akarta minősíteni a magyarságot, és kizárta volna a kárpótlásból, akkor azok a magyarok, akik többségi párt tagjai voltak, "ellenünk szavaztak".

    Semjén Zsolt elmondta még, hogy befejeződött a szervezeti struktúra kialakítása, a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) rendkívül sikeresen működik, s ehhez kapcsolódik a KMKF. Szólt a nyugati, szórványmagyarság érdekeit képviselni hivatott Magyar Diaszpóra Tanács közelmúltbeli megalakításáról is, és mint jelezte: hat tagjuk jelen van a Máért-en is.

    A kormányfő helyettese közölte: lehetővé teszik, hogy a Máért szakbizottságaiba a magyarországi pártok is delegáljanak tagokat a jövőben, várják az erről szóló javaslatokat.

    Semjén Zsolt kitért arra is, hogy várhatóan év végére az állampolgársági kérelmek száma eléri 200 ezret, az eskütételek pedig mindenhol rendben zajlanak.

    Az állampolgárság kapcsán ismét felhívta a figyelmet Boldoghy Olivér felvidéki vállalkozó kálváriájára, akit azért fosztottak meg szlovák állampolgárságától, mert a magyart felvette.     Mint mondta, a Máért-en úgy döntöttek, hogy pénzügyi alapot hívnak életre, első körben 50 millió forintos kerettel. Ebből azokat támogatják, akiket magyarságuk miatt bármilyen támadás, retorzió ér.

    Megerősítette Boldoghy Olivérnek minden segítséget megadnak, és készek arra, hogy európai fórumokhoz forduljanak. Minden eszközzel segítik az érintett embereket, hogy senkivel szemben ne lehessen kettős mércét alkalmazni, és ne lehessen magyar közösségeket, embereket másodosztályú állampolgárként kezelni.

    Kijelentette: emberi jogokon nyugvó nemzeti érdekeinket nem rendeljük alá más ország belpolitikájának. Leszögezte ismét: Magyarország senkinek, semmilyen adatot nem ad ki az állampolgárságról.

    Kövér László házelnök a résztvevőket köszöntve felidézte, hogy a KMKF márciusi plenáris ülésén határozták el,  ha a választójogi törvényt benyújtják, lehetőséget teremtenek annak megvitatására, miként lehet azoknak a határon túli magyaroknak választójogot biztosítani, akik eddig abból ki voltak rekesztve. Kiemelte: a vonatkozó felvetéseket összegyűjtik és azokat eljuttatják majd az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának.

    A parlament elnöke utalt arra, hogy a hétvégi horvátországi választásokkal megkezdődik egy "nehéz év", hiszen a környező országokban mindenütt voksolásokat tartanak, amelyek érintik a magyar közösségeket is. Az anyaország polgárai, politikai osztálya számára sem közömbös azok kimenetele, milyen koalíciók alakulnak - fogalmazott Kövér László, hozzátéve: nagyon fontos, hogy erős magyar érdekképviselet legyen az adott ország törvényhozásában.