Jól indult az ősz a magyar ingatlanpiacon, a Duna House becslése szerint 2024 szeptemberében országosan 9754 lakóingatlan cserélt tulajdonost, valamint 112 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott - közölte az ingatlanközvetítő kedden.
Kétéves csúcsot döntött a hazai ingatlanpiaci kereslet idén az év első nyolc hónapjában - közölte saját adatai alapján a Duna House hétfőn.
A közlemény szerint a Duna House Barométer kiadványban közzétett Kereslet index (ami az ingatlanközvetítő irodáiban, az értékesítőik által regisztrált új, vásárolni szándékozó ügyfelek aktivitását veszi alapul) adatai alapján a 2023-as év átlagos keresleténél 27, az aktívabb lakáspiaci forgalommal zárult 2022-es év átlagánál pedig 16 százalékkal magasabb értéken áll idén a mutató.
Az ingatlanállomány állapotára hosszú távon is pozitív hatással lehetnek az idén életbe lépett változások, mint például, hogy szigorodtak az energetikai elvárások az új ingatlanok használatba vételénél és elindult az otthonfelújítási program is - közölte a Duna House hétfőn.
Az ingatlanpiacot érintő változások közül kiemelték, hogy javultak a finanszírozási lehetőségek, hiszen az év elejétől induló, megújult otthonteremtési támogatások, kamattámogatott hitelek elérhetősége növelte az ingatlanvásárlási kedvet. Ennek köszönhetően idén az év első hét hónapjában a Duna House tranzakciószám-becslése alapján 46 százalékkal több magyar ingatlan cserélt tulajdonost, mint 2023 azonos időszakában.
Szintén 2024. január 1-től lépett életbe egy újabb változás, amely szerint már csak az új tanúsítási rendszer és besorolás alapján készült energetikai tanúsítványok fogadhatók el az ingatlanok hirdetése, bérbeadása vagy eladása folyamán.
Már nem csak vidéken, hanem a fővárosban is egyre több tulajdonos dönt az örökölt lakás vagy ház értékesítése mellett az ingatlan megtartása és bérbeadása helyett - közölte a Duna House hétfőn.
2024 első fél évében 6027 új lakás épült, 18 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 8972 volt, ami ugyancsak 18 százalékkal maradt el a 2023 azonos időszakitól - ismertette szerdán kiadott jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A fővárosban 8,3 százalékkal kevesebb, összesen 2124 lakás épült. A megyei jogú városokban 20, a többi városban 27, a községekben pedig 19 százalékkal csökkent az átadott lakások száma a 2023 első félévihez képest.
- A hazai ingatlanpiacon a Duna House (DH) becslése szerint az első félév 61 646 adásvétellel zárult, ami 40 százalékos emelkedés a tavalyi év azonos időszakához képest - közölte a DH hétfőn.
A közlemény idézte Benedikt Károlyt, a Duna House PR- és elemzési vezetőjét, aki elmondta, hogy meghozta a várva várt ingatlanpiaci fellendülést 2024 első fél éve, a megújult otthonteremtési támogatásoknak, a kedvező kamatkörnyezetnek és a gazdasági helyzet javulásának köszönhetően ugyanis jelentősen megugrott az ingatlanvásárlási kedv.
- Tovább szűkült 2023-ban a termőföld-piac: 29 százalékkal kevesebb tranzakcióban 3 százalékkal kisebb termőföld-terület cserélt gazdát, mint egy évvel korábban - derül ki a legfrissebb OTP Termőföld Értéktérképből, amely a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ingatlanforgalmi adatbázisát dolgozta fel.
A magyarországi ingatlanpiac áprilisban az év eddigi legerősebb hónapját zárta: a becsült 11 200 adásvétel éves szinten 65 százalékos növekedés - közölte saját adatai alapján a Duna House hétfőn.
A múlt hónapban a főváros budai és pesti oldalán, valamint országosan (Közép-Magyarország kivételével) a Duna House közreműködésével eladott ingatlanok között a 40-60 négyzetméter közötti alapterületű ingatlanok voltak a leginkább kelendők. Budán négyzetméterenként 900 ezer és 1 millió forint, Pesten 600-800 ezer forint között, országosan pedig 250 ezer forint alatt adták el a legtöbb lakást.
A közlemény szerint az ország keleti részén a panellakások, illetve a használt tégla lakások átlagos négyzetméterára áprilisban 587 ezer, illetve 350 ezer forintra nőtt az előző év azonos időszakában mért 469 ezer és 339 ezer forintról. A nyugati területeken található panelek négyzetméterára 482 ezer forintról 534 ezer forintra, a használt tégla lakások átlagos fajlagos ára pedig 305 ezerről 365 ezer forintra nőtt a múlt hónapban az egy évvel korábbihoz képest.
A főváros hét kerületében millió fölé emelkedett a négyzetméterár - összegezte pénteki elemzésében a Duna House.
Saját értékesítési adatai alapján az ingatlanos cég ismertette: Budapesten az összes értékesített használt ingatlan 80 százaléka téglalakás volt az idén, a vevők a tavalyi évhez képest 2 százalékos áremelkedés után, átlagosan 992 ezer forintos négyzetméteráron, 56,7 millió forint ráfordításával juthattak saját, 57 négyzetméter alapterületű otthonhoz.
Némi lassulás és kismértékű csökkenés után emelkednek az árak a fővárosi ingatlanpiacon, a legmarkánsabban a családi házak négyzetméterára nőtt - ismertette az Otthon Centrum (OC) kedden az első negyedéves adatok alapján.
- Áprilisban lélektani határt tört át az ingatlanpiaci kereslet, a feladott lakáshirdetések száma jelentősen nőtt, ami további élénkülést vetít előre 2024-re - közölte az ingatlan.com csütörtökönl az áprilisi kereslet-kínálati összesítője alapján.
Kiemelték, az eladó lakóingatlanok iránti 290 ezer érdeklődés 22 százalékkal volt magasabb idén áprilisban, mint tavaly áprilisban, ami jelentős élénkülés a márciusban látott 9 százalékos pluszhoz képest is.
Erősen indult az idei év az ingatlanpiacon; januárban országosan 8354 lakóingatlan cserélt tulajdonost, ami havi szinten 6 százalékos, éves összehasonlításban 43 százalékos bővülés - közölte csütörtökön a Duna House.
Az ingatlanközvetítő értékelése szerint az aktív évkezdet oka, hogy az új, bővülő otthonteremtési kedvezmények miatt sok adásvételt tavaly év végén elhalasztottak és sok tranzakciót tudatosan januárra készítettek elő. A másik magyarázat az alacsony bázis, összesítésük szerint 2023-ban január volt a leggyengébb hónap az ingatlanpiacon.
Decemberben havi összevetésben csökkentek az országos és a budapesti átlagos albérletárak a KSH-ingatlan.com lakbérindexe szerint, ám a január első két hetében Budapesten drágulás látható a kínálati piacon - közölte csütörtökön az ingatlan.com.
A közlemény a Központi Statisztikai Hivatal(KSH) lakbérindex adataira hivatkozik: országosan 0,2, Budapesten viszont 0,7 százalékkal csökkentek az albérletárak decemberben. Kiemelték: januárban a fővárosi albérletpiacon az átlagos bérleti díj 250 ezer forintra emelkedett, az előző hónapokban látott 240 ezer forintról. Ez részben magyarázható azzal, hogy a reálbérek idén pozitív tartományba kerülnek - közölték.
A vármegyeszékhelyeken havi szinten stagnáltak a bérleti díjak, éves szinten azonban Debrecenben 43 százalékkal 200 ezer forintra, Győrben 27 százalékkal 190 ezer forintra nőttek a bérleti díjak tavaly januárhoz képest. Szegeden csak 8 százalékos volt az éves bérletidíj-emelkedés, ám a következő időszakban az elektromosautó-gyár városba költözése jelentősebb felértékelődést hozhat - tették hozzá.
Tavaly decemberben országosan 7813 lakóingatlan cserélt tulajdonost, 21 százalékkal több 2022 decemberénél, így éves szinten elérte a szakértők által várt 90-110 ezres sávot - közölte a Duna House-cégcsoport kedden.
A közlemény szerint a 2024-es évre aktívabb ingatlanpiacon 110-130 ezer adásvételt vár az ingatlanközvetítő vállalat.
A Duna House által becsült 7813 tranzakcióval december a harmadik legerősebb hónap volt 2023-ban, miközben általában a leggyengébbek közé tartozik az év utolsó hónapjának forgalma.
Éves szinten a Duna House által becsült 91 ezer tranzakció a pontos számok beérkezése után még növekedni fog - írták.
Duna House (DH) becslése szerint a növekvő érdeklődés ellenére mintegy negyedével kevesebb tranzakciószámmal zárja azévet a hazai ingatlanpiac, az országos adásvételek száma a 2022 január-novemberi 118 ezerről2023 január-novemberben 83 ezerre csökkent.
A vevők a 2022-es összegnél 4 százalékkal többet, 40,1 millió forintot áldoznak otthonteremtésre 2023-ban országosan.A legkeresettebb ingatlantípus 45 százalékkal a családi ház, az átlagos ingatlanméret 78 négyzetméter volt.
A vármegyék és vármegyeszékhelyek átlagairól készült elemzésükben kiemelték, hogy az idén négyzetméterárak tekintetében a főváros után a Veszprém vármegyében letelepedők számára volt a legköltségesebb az otthonteremtés, itt az országos átlagot jelentősen meghaladó, mintegy 660 ezer forintos áron keltek el az ingatlanok négyzetméterenként. A második legdrágább vármegye Hajdú-Bihar volt, ahol szintén az országos átlag felett, 542 ezer forint négyzetméterenkénti árért lehetett ingatlant vásárolni 2023-ban.
Idén az egy évvel korábbinál 24 százalékkal kevesebb lakást adtak el Budapesten, ahol 2023-ban az új és a használt lakásokat egyaránt tekintve az átlagos négyzetméterár 885 ezer forint körül alakult, ingatlanvásárlásra pedig az összes fővárosi eladás adatai alapján átlagosan 57 milliót költöttek az ügyfelek - közölte saját adatai alapján a Duna House kedden.
- Az ingatlan.com októberi lakásárindexe szerint nem változtak országos szinten az eladó lakások és házak árai szeptemberhez képest. Budapesten a nyári hónapok után októberben ismét csökkentek a lakásárak, 0,7 százalékkal, míg a nyugat-dunántúli régióban közel 2 százalékos drágulást mértek egy hónap alatt - derül ki az ingatlan.com októberi lakásárindexéből.
Az idei első három negyedévben 10 808 új lakás épült, 21 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 894 volt, 43 százalékkal kisebb, mint 2022 azonos időszakában - jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Budapesten 29 százalékos visszaesés történt, 3234 lakás épült. A vármegyeszékhelyeken 37, a többi városban 8,6, a községekben 8,1 százalékkal csökkent az épített lakások száma a múlt év január-szeptemberéhez képest.
A vállalkozások által épített lakások száma 22, a természetes személyek által építtetetteké 16 százalékkal esett vissza 2022 első kilenc hónapjához mérten.
Egyre élénkebb a belföldi lakáspiac az októberi adatok alapján, elsősorban a kereslet erősödik - közölte az ingatlan.com csütörtökön.Az előző hónap adatai szerint a kereslet országos szinten 17 százalékkal, Budapesten 22 százalékkal nőtt.
Vidéken Fejér, Hajdú-Bihar, Győr-Moson-Sopron és Vas vármegyék vezetnek 24 és 30 százalék közötti emelkedéssel.
Vidéken már csökkennek az albérletárak, és a fővárosban is lassul a drágulás üteme - közölte a pénteken az Otthon Centrum.
Az elmúlt három hónapban Budapesten a téglaépítésű lakások átlagos havi bérleti díja elérte a 242 ezer forintot, de ez csupán 3 százalékkal magasabb, mint amekkora az első fél évben volt. A százezer főnél népesebb vidéki városokban 168 ezer forint az átlag, az első fél évhez képest 1,7 százalékkal alacsonyabb.