Tudomány

Eredmények megjelenítése 1-től 20-ig 1729 találatból.

A nyugat-magyarországi azbesztkrízis a témája az Akadémia újrainduló podcastjának

Tudomány - 2026-06-05

A nyugat-magyarországi azbesztkrízis az első témája a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) újrainduló podcastjának, amelyben Weiszburg Tamás, az ELTE Ásványtani Tanszékének korábbi vezetője, valamint Pósfai Mihály, az MTA elnöke, a Pannon Egyetem környezeti ásványtan professzora járja körül a probléma tudományos, jogi és egészségügyi hátterét.

Elsőként szaporítottak dunai ingolát a MATE kutatói

Tudomány - 2026-06-03

Elsőként szaporítottak dunai ingolát, és telepítették vissza a halfaj szaporulatát eredeti élőhelyére a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói – tájékoztatta az intézmény az MTI-t.

A közlemény szerint a MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézetének Halászatfejlesztési Tanszékén végzett munka az első ilyen jellegű természetvédelmi célú visszatelepítési tevékenység a világon

Közép-ázsiai gleccserek változásait vizsgálják az SZTE kutatói

Tudomány - 2026-05-27

Egy hónapos kutatóexpedíció indul szeptemberben Közép-Ázsiába a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) szervezésében, a Szilassi Péter által vezetett kutatócsoport célja, hogy a Tien-san-hegység örökhó födte csúcsai között vizsgálja a klímaváltozás hatásait.

A szén-dioxid hasznosításának lehetőségeit vizsgálják a szegedi egyetem kutatói

Tudomány - 2026-05-21

A szén-dioxid hasznosításának lehetőségeit vizsgálják, a gáz elektrolízisére használható, hosszú távon is stabilan működő gázdiffúziós elektródok létrehozásán dolgoznak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói.

Tanács Zoltán: megkezdődtek az egyeztetések a kutatóhálózat jövőjéről

Tudomány - 2026-05-15

Megkezdődtek az egyeztetések a tudományos élet szereplőivel a kutatóhálózat jövőjéről- tájékoztatott a tudományos és technológiai miniszter a közösségi oldalán pénteken.

Tanács Zoltán Facebook-oldalán megosztott bejegyzése szerint első lépésként Pósfai Mihállyal, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) június elején hivatalba lépő új elnökével egyeztetett az Akadémia székházában.

Átadták a Nők a Tudományban Kiválósági Díjakat az MTA-n

Tudomány - 2026-05-11

Sugár Viktória építész és Fröhlich Georgina sugárfizikus vehette át idén a Nők a Tudományban Kiválósági Díjat hétfőn a Magyar Tudományos Akadémián (MTA); a tizenharmadik alkalommal odaítélt elismeréssel a kutatónők kiemelkedő tudományos munkáját, közösségi szerepvállalását és mentori tevékenységét ismerték el.

Új kígyófajt fedeztek fel Dél-Kínában

Tudomány - 2026-05-10

Új kígyófajt azonosítottak kínai kutatók a dél-kínai Kuanghszi Csuang Autonóm Területen található Huaping Nemzeti Természetvédelmi Rezervátumban. Az állat különleges védekezési módszerével hívta fel magára a figyelmet, mivel farkával egy második fejet utánoz a ragadozók megtévesztésére - jelentette a kínai állami média vasárnap.

Az Oxfordi Egyetem díszdoktori címét kapja meg Karikó Katalin

Tudomány - 2026-04-27

Az első magyar Nobel-díjas tudós nőt, Karikó Katalint júniusban Oxfordban, májusban két amerikai egyetemen avatják díszdoktorrá – tájékoztatta a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) közkapcsolati igazgatósága hétfőn az MTI-t.

A közlemény szerint Karikó Katalin, az SZTE professzora az Oxfordi Egyetem június 24-i rendezvényén az idén díszdoktori címmel kitüntetett hét tudós egyikeként veheti majd át az elismerést.

Az evolúcióra képes mesterséges intelligencia veszélyeire figyelmeztetnek kutatók

Tudomány - 2026-04-23

A közeljövőben megjelenhetnek az úgynevezett evolúcióképes mesterséges intelligencia (MI) rendszerek (Evolvable AI - eAI), amelyek már a darwini evolúció valamennyi kritériumának megfelelnek, és ez különös veszélyt jelenthet - figyelmeztetnek legújabb tanulmányukban a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), valamint a Belga Királyi Flamand Tudományos és Művészeti Akadémia (KVAB) kutatói.

Kína egy hónappal meghosszabbítja a Sencsou-21 űrhajósainak küldetését

Tudomány - 2026-04-17

Kína mintegy egy hónappal meghosszabbítja a Sencsou-21 űrhajó legénységének űrbeli tartózkodását, miközben az űrhajósok sikeresen végrehajtották küldetésük harmadik űrsétáját – jelentette a CCTV kínai állami televízió és a kínai űrügynökség (CMSA) pénteken.

A háromfős legénység – Csang Lu ezredes, valamint Vu Fej és Csang Hung-csang – mintegy 5 és fél órán át dolgozott a nyílt világűrben, földi irányítással és az űrállomás robotkarjának támogatásával

Megkapta az első páciens a melanóma elleni vakcinát Oroszországban

Tudomány - 2026-04-01

Megkapta az első orosz páciens melanóma kezelésére kifejlesztett, személyre szabott vakcinát a klinikai gyakorlatban - közölte szerdán az orosz egészségügyi minisztérium sajtószolgálata.

"A radiológiai Nemzeti Orvostudományi Kutatóközpontja (NMIC) (...) első ízben alkalmazta a klinikai gyakorlatban a Neoonkovak személyre szabott daganatellenes mRNS-vakcinát" - közölte a tárca.

Krausz Ferenc: Magyarország erőforrása a tudás

Tudomány - 2026-03-31

Magyarország erőforrása a tehetségre épülő, határokat nem ismerő tudás. Megtartása és fejlesztése a jövő versenyképességének záloga, ezért épül a Frontiers Campus - mondta Krausz Ferenc Nobel-díjas kutató kedden Budapesten az Élvonal Alapítvány kezdeményezésére, a kormány támogatásával megépülő campus alapkőletételi ünnepségén.

Az Élvonal Alapítvány kuratóriumi elnöke, Krausz Ferenc hangsúlyozta: a Frontiers Campus nem egyszerűen egy új intézmény, nem csupán kutatóközpont lesz, hanem egy tudományos ökoszisztéma, olyan rendszer, amely a tudomány teljes ívét és a generációkat összekapcsolja, "amely itt a Kárpát-medencében és messze annak határain túl is formálja majd a jövőt, a tehetséggondozástól a csúcskutatásig, az alapkutatástól a társadalmi hasznosulásig, egy fedél alatt".

Négy új elektronmikroszkóp érkezett az SZTE-re

Tudomány - 2026-03-30

Négy új elektronmikroszkóp érkezett a Szegedi Tudományegyetemre (SZTE), köztük két olyan berendezés, amely a legmodernebb krio-elektronmikroszkópiás technológiát használja - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága hétfőn az MTI-t.

A közlemény szerint a krio-elektronmikroszkópia az elmúlt évtized egyik legnagyobb áttörése a szerkezeti biológiában, fejlesztését 2017-ben kémiai Nobel-díjjal ismerték el. A platform lehetővé teszi, hogy a kutatók úgy tanulmányozzák a biológiai molekulákat, ahogyan azok az élő rendszerekben ténylegesen jelen vannak.

Földhőt keresnek Esztergom és Dorog térségében

Tudomány - 2026-03-25

Az Országos Geotermikus Kutatási Program keretében szeizmikus méréseket végeznek közel 80 négyzetkilométeres területen a geotermikus energia, azaz a földhő lehetséges kiaknázása érdekében - közölte Esztergom polgármestere szerdán.

Hernádi Ádám (Fidesz-KDNP) tájékoztatása szerint a kutatás során 28 kilométer hosszan, három nyomvonalon készül nagy felbontású szeizmikus szelvény. A kutatás Dorog, Esztergom, Kesztölc, Leányvár, Piliscsév, Tokod és Tokodaltáró településeket érinti.

Befejeződött a harmadik Nemzeti Agykutatási Program

Tudomány - 2026-03-20

Befejeződött a harmadik Nemzeti Agykutatási Program (NAP 3.0); a több mint három éven át tartó kutatási együttműködésben 38 kutatócsoport vett részt az ország 10 különböző intézményéből - közölte az ELTE pénteken.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) támogatásával megvalósuló program az alapkutatástól a klinikai vizsgálatokig az agykutatás teljes spektrumát lefedte a molekuláris folyamatoktól az idegrendszer működését szabályozó hálózatok vizsgálatáig.A résztvevő kutatócsoportok célja az idegrendszer normál működésének megértése, valamint a neurológiai és pszichiátriai betegségek kialakulásában szerepet játszó sejtes és hálózati folyamatok feltárása volt.

A pikkelysömör kezelésére fejlesztenek új terápiás eljárást Szegeden

Tudomány - 2026-03-20

A más terápiákra nem reagáló pikkelysömörös betegek kezelésére fejlesztenek nemzetközi együttműködésben új eljárást a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) a HU-RIZONT program támogatásával.

A pikkelysömör olyan krónikus, immunrendszer által fenntartott gyulladásos bőrbetegség, amely világszerte a lakosság 2-3 százalékát érinti.

Március 15. - Kitüntetések - Széchenyi-díj

Tudomány - 2026-03-14

Magyarország köztársasági elnöke nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából kitüntetéseket adományozott.

Széchenyi-díjat kapott:

DÁVID GYULA irodalomtörténész, műfordító, szerkesztő Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása, az egyetemes és az erdélyi magyar irodalomtörténet feltárásában elért eredményei, valamint példaértékű kulturális közéleti, könyvszerkesztői és művelődésszervezői tevékenysége elismeréseként,

DR. GÁSPÁR PÉTER gépészmérnök, kutatóprofesszor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, egyetemi tanár Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása, a modellalapú és adatalapú irányításelmélet, illetve az integrált és koordinált járműirányítás területén végzett kimagasló kutatásai és elért eredményei, valamint példaértékű oktatói tevékenysége elismeréseként,

A légutakat megfertőző gombák ellen fejlesztenek mRNS-alapú terápiás megoldást az SZTE-n

Tudomány - 2026-03-13

Az emberi légutakat és a tüdőt fertőző fonalas gombák ellen fejlesztenek új megelőző és terápiás eljárásokat az mRNS-technológia felhasználásával a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága pénteken az MTI-t.

A közlemény szerint a kutatási programra az SZTE, az amerikai Pennsylvania Egyetem és a jénai Hans-Knöll Institute konzorciuma 400 millió forintos támogatást nyert el a HU-rizont pályázaton.

Tisztújító közgyűlést tart májusban a Magyar Tudományos Akadémia

Tudomány - 2026-03-12

Tisztújító közgyűlést tart májusban a Magyar Tudományos Akadémia, amely csütörtökön nyilvánosságra hozta a tisztségviselő-jelöltek listáját és vezetői koncepcióit.

Az Akadémia közleménye szerint a 2026. május 5-i tisztújító közgyűlésen az elnöki, a főtitkári, a főtitkárhelyettesi, valamint a három alelnöki posztról, továbbá az Elnökség három akadémikus tagjáról döntenek. A tisztségviselők megbízatása három évre szól, és legfeljebb egyszer választhatók újra.

A DNS védelmének lehetőségeit vizsgálták az SZTE kutatói a HUNOR-program keretében

Tudomány - 2026-03-11

A sejtek természetes DNS-javító képességének erősítésére kerestek lehetőséget a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói a Magyar Űrhajós Program keretében.

Az egyetem közleménye szerint DNS-ünket életünk során folyamatosan érik kisebb-nagyobb károsító hatások. A szervezet rendelkezik saját hibajavító mechanizmusokkal, amelyek ezeket a sérüléseket többnyire kijavítják.