Megjelent a Krausz Ferenc által javasolt Élvonal Program megvalósítását támogató törvény - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) pénteken.
"Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus kezdeményezésére került elfogadásra az Országgyűlés által az a törvény, amely egyedülálló módon kapcsolja össze a világszínvonalú csúcskutatást és a korai tehetséggondozást, ezáltal globálisan is kiemelkedő fejlődési utat biztosít a jövő magyar tudósai és innovátorai számára" - emlékeztettek a KIM közleményébe
Az Élvonal Program missziója, hogy olyan világszínvonalú környezet jöjjön létre Magyarországon, amely egyrészt elősegíti, hogy a jövő magyar Nobel-díjasai itthon végzett kutatásaikkal érdemeljék ki a tudomány legfontosabb elismerését, másrészt hozzájárul a kiemelkedő hazai hozzáadott értéket előállítani képes magyar mélytechnológiai (tudományos és műszaki áttöréseket piacra vivő) szektor felépüléséhez - tették hozzá.
"Magyarország versenyképességének fokozása érdekében kiemelt cél, hogy tovább növekedjen a magas hozzáadott értéket termelő tevékenységek szerepe az ország gazdaságában. Ebben kulcsszerep jut az innovatív felfedezéseket elérni képes csúcskutatásoknak, melyek jelentősen növelhetik a feltörekvő technológiai, illetve ipari területeken a globálisan versenyképes vállatok számát" - hangsúlyozták.
A közlemény szerint az Élvonal Program három pilléren áll. Az első a világhírű tudósok körül felépülő tudásközpontok, amelyek nemcsak a legkiválóbb magyar elmék számára kínálnak majd szülőföldjükön ideális feltételeket céljaik megvalósításához, hanem alkalmasak szakmailag és nemzetközileg kimagasló külföldi szakembereket is Magyarországra vonzani és beágyazni őket a hazai tudományos ökoszisztémába, azaz az egyetemekre és kutatóintézetekbe.
A második pillér a tehetséggondozás, amelynek alapja, hogy a tudásközpontok mágnesként vonzzák majd a legkiválóbb fiatal magyar, illetve külföldi kutatókat. Ez egyedülálló lehetőséget teremt a középiskolai tehetséggondozó programok által kiválasztott tehetségek fejlesztésére egy Élvonal mentori hálózat létrehozásával. Cél egy kiemelt és fókuszált, már az általános iskola végétől a természettudományi tantárgyakban kiemelkedő teljesítményt nyújtó, és így nagy eséllyel a tudományos-kutatói-innovációs pálya iránt nyitott vagy nyitottá tehető fiatalokat hatékonyan beazonosító és mentoráló, az élő- és élettelen természettudományi területek teljes spektrumára kiterjedő tehetséggondozó programelem kialakítása.
A harmadik pillér pedig a gyakorlati alkalmazás támogatása, azaz a tudományos eredmények innovatív termékek és szolgáltatások formájában történő piacra vitelének támogatását szolgáló programelem, melynek célja a magyar mélytechnológiai szektor fejlesztése, tehát az alapítvány a kutatási eredmények gyakorlatba történő átvitelét is hivatott támogatni - olvasható a közleményben.
"Hazánk fiataljai, kutatói, tudósai bővelkednek a sikerekben és az eredményekben. A kormány célja, hogy a Krausz Ferenc Nobel-díjas professzor által megalkotott program támogatásával Magyarországon biztosítsa számukra azt a környezetet, amely támogatja az itthon kiemelkedő teljesítményt elérő kutatókat, ösztönzi a külföldön élő magyar kutatókat a hazatérésre, a tehetséges fiatalokat a kutatói pálya felé ösztönzi, és mindezt a tudást hazánk javára kamatoztassák" - idézik a közleményben Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős minisztert.