A debreceni önkormányzat sikeresen pályázott az Új Magyarország Fejlesztési Terv Észak-alföldi Operatív Program támogatási rendszere keretében a Szoboszlói Úti Általános Iskola felújítására. Az irányító hatóság 2010 decemberében a pályázatot 260 millió forint összegű támogatásban részesítette, amit az önkormányzat még közel 30 millió forint önrésszel egészít ki.
Az 1960-ban alapított, 14 tanteremmel, valamint 4 egyéb közösségi teremmel rendelkező, 18 tanulócsoportot számláló, 442-500 fős tanulói létszámú iskola 50 éves épülete folyamatosan igen nagy igénybevételnek van kitéve, s korszerűtlennek, elavultnak, nem ritkán balesetveszélyesnek bizonyult a megnövekedett oktatási-nevelési feladatok ellátásához. Az iskolaépület jelenlegi állapotában méltatlan az itt folyó oktató-nevelő munkához, jelentős felújításra szorul, jelenleg sem a főépület, sem a tornacsarnok, sem az úgynevezett „kisépület” nincs akadálymentesítve. A vizesblokk felszerelései, berendezései tönkrementek, az öltözők burkolata, bútorzata szintén amortizálódott. Az iskola teljes elektromos hálózata az 1960-as évekből való, nem képes a jelenlegi igények kiszolgálására.
A projekt közvetlen célja éppen emiatt a 2386+158 négyzetméter hasznos alapterületű, erősen leromlott műszaki állapotú iskolaépület átfogó felújítása, komplex akadálymentesítése, az információs és kommunikációs technika (IKT) eszközrendszerének fogadására alkalmas intézményi környezet kialakítása, a belső udvar közösségi térré való átalakítása. Mivel ezen pályázatban már lehetőség van a nevelés-oktatás tartalmi fejlesztéséhez szükséges eszközök fejlesztésére, továbbá a bútorzat cseréjére is, így erre 40 millió forint juthat.
Az elképzelések szerint felújítják az épület magastető-szerkezetét a héjazat cseréjével; a régi külső, homlokzati nyílászárókat műanyag nyílászárók váltják; valamint a rendeletben előírt hőtechnikai mutatók figyelembe vételével elkészítik a megfelelő homlokzati hőszigetelést is. Az épület-felújítási munkákon túlmenően az épület minden szintjén – a pincét kivéve – akadálymentesített illemhelyeket alakítanak ki. Az épület szintjei közötti akadálymentesítés lift alkalmazásával valósul meg. A liftakna a külső homlokzatra kerül. A vakok, gyengén látók, hallássérültek és siketek tájékozódását elsősorban nem építészeti eszközökkel, hanem különböző technikai fejlesztésekkel és jelölésrendszerrel – vezetősávok, tapintható vagy Braille-felíratok, illetve vizuális információk – segítik majd. A munkálatok 2011 májusának környékén kezdődnek, és figyelemmel lesznek az oktatás menetére, tehát a zavaróbb munkafolyamatokat a nyári iskolaszünetre időzítik.
– Már korábban szóba került az iskola felújításának szükségessége, ám akkor még a tartalékba kerültek a tervek. A múlt év végére azonban már sikeres lett a pályázat – nyilatkozta Pajna Zoltán alpolgármester a 2011. január 18-án az iskolában megtartott sajtótájékoztatón. – Mivel a képzés igen magas színvonalon zajlik az intézményben, az infrastruktúra viszont elmaradott, így itt az ideje a felújítás megvalósításának.
– Ez a sikeres pályázat csak megerősíti azt a képet, ami az intézményünkre a leginkább jellemző: korszerű tudást adó iskola, amely fejlődőképes – tette hozzá dr. Pakurár Miklósné, a tanintézet igazgatója. – Utoljára az 1980-as években esett át nagyobb renováláson az iskola. Az elmúlt öt évben végzett kisebb javításokra 40 millió forintot kaptunk az önkormányzattól, ám ugyanennyit még pluszban mi is elő tudtunk teremteni, köszönhetően sikeres pályázatoknak, volt diákjainknak és a szülői közösségeknek.
Az önkormányzat a Szoboszlói Úti Általános Iskola fejlesztésén túl további fejlesztéseket is szeretne véghez vinni a közeljövőben: sikeres pályázatok esetén a Bartók Béla–Babits Utcai Óvoda korszerűsítése, valamint 10 kisebb intézmény napenergiás fűtési rendszerrel történő ellátása is megvalósulhat.