A főpolgármester-helyettes nem ismeri a Budapest egészségügyi rendszerét átalakító terveket

Ajánljuk - 2011-09-09

Szentes Tamás főpolgármester-helyettes nem ismeri a fővárosi egészségügyi ellátás átalakításairól szóló tervek részleteit.A szociális és egészségügyi főpolgármester-helyettes csütörtökön, a Balatonfüreden rendezett országos járóbeteg-szakellátási és szakdolgozói konferencián a Fővárosi intézményi betegellátás jelene a "Budapest koncepció" tükrében címmel tartotta volna előadását.

Szentes Tamás elmondta, amikor ezt a címet választották, akkor még úgy gondolta, hogy a fővárosban ismerik a fővárosi fenntartásban működő intézmények helyzetét, aktuális állapotát, valamint a tendenciát, ami ezen intézmények működését jellemezte az elmúlt időszakban.

    Azóta viszont megszületett a kormányhatározat, amely elfogadta az ágazati irányítás "Budapest-koncepcióját". Ebből viszont a szociális és egészségügyi főpolgármester-helyettes még most is csak a kormányhatározatban megjelenteket ismeri, így annak részleteiről nem tud beszámolni. Mint mondta: homályosan látják, hogy "mi a vízió a Semmelweis Tervben".

    Így Szentes Tamás előadásában csak az általuk vázolt integrációs elképzelésekről tudott beszélni, amely - mint mondta - "már csak teoretikusan érvényes".

    Szentes Tamás kitért arra is: az ellátórendszer fenntartását döntően az elmúlt időszakban jelentősen eltérő forrással rendelkező önkormányzatok végzik, akiknek ezen felül az egészségügyi ellátórendszer fejlesztésében is eltértek szándékaik. Ennek eredményeképp a fővárosban jelentős területi különbségek alakultak ki, s torzult az ellátórendszer. Bizonyos területeken elmaradtak a fejlesztések, míg máshol "presztízsberuházások" mentek végbe.

    Ezen felül problémaként emelte ki azt is, hogy korábban az egészségügyi vezetésnek soha nem sikerült meghatároznia azt, hogy egyes ellátásokat az ellátórendszer pontosan melyik szintjén, milyen intézményben kívánnak megvalósítani. Összemosódtak a különböző progresszivitási szintek, párhuzamosságok alakultak ki, amely pazarlásokhoz vezetett - tette hozzá.

    Hangsúlyozta: az ellátórendszerben átlátható struktúrát kell kialakítani, mind a rendszerben dolgozók, mind az ellátást igénybe vevők számára, amely tisztázná a betegutakat.

    Ennek kapcsán viszont a főpolgármester-helyettes azt jegyezte meg: véleménye szerint kétséges, hogy a betegút-menedzseléssel érdemi megtakarításhoz lehetne jutni.