A költészet napja - Állandó kiállítás nyílt Papp Tibor műveiből Debrecenben

Ajánljuk - 2014-04-11

- Papp Tibor költő, író, az élő avantgárd egyik legnagyobb hatású klasszikusa műveiből nyitottak meg állandó kiállítást a költő jelenlétében pénteken a debreceni Szent József Gimnáziumban.

Papp Tibor olyan műveket hozott létre, mint előtte senki: képverseket írt, számítógépes költészetet művelt, többféle irányból olvasható, különböző tartalmakat hordozó verseket írt, s ő csinálta az első számítógépes versgenerátort, amely millió számra ontotta a disztichonokat - méltatta az alkotó szerteágazó költészetét L. Simon László költő, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke.

    L. Simon László hozzátette: Papp Tibor mindezt azért tudta megcsinálni, mert "nyelvi teremtőképessége" kimagasló volt.

    Kelemen Erzsébet tanár, irodalomtörténész, a kiállítást megelőző rendhagyó irodalomórán felidézte, hogy Papp Tibor 1957-ben elmenekült az országból, előbb Belgiumban, majd Párizsban tanult.

    1985-től a Polyphonix nemzetközi modern költői fesztivál alelnöke. 1992-ben a Francia Írószövetség vezetőségi tagja lett, 1997-ben pedig a Le Temps des Cerises könyvkiadónál a Collection Union des Écrivains sorozat igazgatójává nevezték ki. A magyar vizuális irodalom egyik legjelentősebb, nemzetközileg is elismert fórumának, a Magyar Műhelynek, valamint a d′Atelier című folyóiratnak és könyvkiadónak, s az első nemzetközi, csak számítógépen generált műveket közlő irodalmi folyóiratnak, a párizsi Alire-nek is egyik alapítója s mindmáig szerkesztője. A rendszerváltás után, a kilencvenes évek elején Budapesten újra megtalálta "itthon az otthonát", Párizst pedig megtartotta második hazájául - idézték fel az életút legfontosabb állomásait.

    Papp Tibor az élő avantgárd egyik legnagyobb hatású klasszikusa. Ő nem a 20. század első felének forradalmian új, kassáki dadaista képversét élesztette fel, hanem az avantgárd permanens erejéből, az elődökből, a múltból és a folyton változó jelenből, a kihívásokból táplálkozva a mozgásra, változásra mindig kész alkotói magatartással újabb és újabb, formailag jól meghatározható vizuális műfajt teremtett. Alkotásai a kortárs magyar líra egyik legjelentősebb költői életművét, a korabeli magyar poézis csúcsát jelentik - értékelte Kelemen Erzsébet.

    Az ünnepség után - ahol a József Attila-díjas költő több verse, írásának részlete is elhangzott - az iskola egyik termében átadták a Papp Tibor műveiből, levelezéseiből, fotóiból rendezett állandó tárlatot.