A rönkfa tüzelésű erőművek  környezetrombolók

Ajánljuk - 2011-02-08

Egyes hazai erőművek évek óta tartó törekvései is nehezítik a környezetvédelem és a környezetgazdasági fejlesztések ügyét Magyarországon.

  Sajnálatos, hogy Európa szívében még mindig rönkfa tüzelésű erőművek működését is ösztönzi a támogatási rendszer, miközben a megújuló energiaforrások használata az egyenlőtlen verseny áldozatává vált.

A rönkfa tüzelésű erőművek - bármennyire is tagadják üzemeltetőik -  környezetrombolók, hiszen a tüzelőanyag  miatt egészséges erdők tarvágását teszi szükségessé. E folyamat sajnálatos jegyei jelennek meg többek között a Mecsek és a Mátra erdőségein. A rönkfa és a földgáz alapú kapcsolt erőművek villanyárának hatósági támogatása miatt jelenleg a szóban forgó erőművekben előállított hő csaknem 2/3-a teljesen kárba vész.

    A szükségtelenül kialakított kapacitások megőrzésében érdekeltek a távhő árának harminc százalékos emelkedésével riogatják a lakosságot, a fatüzelésű erőművek támogatásának megszüntetése esetére. A Magyar Energetikai Hivatal 2009-es és 2010-es elemzései viszont alátámasztják, hogy a költségvetési ártámogatások - az erőmű tulajdonosok zsebében landolva - nem épültek be ármérséklőként a panelházakban élők fűtésszámlájába.

    Mindezek okán támogatjuk azon javaslatot, amely alapján a kapcsolt hő- és áramtermeléssel foglalkozó fűtőerőművek állami támogatása csökken, valamint a biomassza erőművek rönkfa felhasználásának támogatása megszűnik. Mindezt a továbbiakban javasoljuk kiegészíteni az állam aktív szerepvállalásával az alternatív energetikai szektorban. A költségvetési források felhasználásának hatékonysága érdekében javasoljuk továbbá az ár- és közvetlen beruházási támogatások helyett, a megújuló energia-beruházások finanszírozási költségeinek és kockázatainak csökkentését egy Zöld Bank keretei között megoldani.

 

    Budapest, 2011. 02. 07.

 

    Kiadó: Szociális Unió