Ebből egyenesen következik, hogy Magyarország rövidesen Európa egyik orvos utánpótlási bázisa lehet. Az egészségügyben dolgozók egyetemi képzése az egész világon a legdrágább tanulmányok közé tartozik. Az alapképzés 6 évig tart, ezt követően 5-7 év telik el a szakképesítések megszerzéséig. Így akár 13 évig egy szakorvosjelölt gyakorlatilag képtelen a mai kereseti viszonyok között, 120.000-130.000 Ft-nál többet keresni.
A jelenlegi tendenciák alapján az elvándorlás következtében 10 éven belül tömegesen fordulnak majd elő betöltetlen orvosi állások, akik pedig kitartanak hivatásuk mellett, valószínűleg képtelenek lesznek legális jövedelemből fenntartani magukat. Az orvosok társadalmi presztízse és anyagi megbecsülése egyaránt mélypontra zuhant az elmúlt évek elhibázott szakpolitikája miatt.
Az orvosi pálya versenypálya, az egyetem elvégzését követő tízedik év után pedig egyértelműen azzá válik, önmagában a szakmában maradást jutalmazni nem lehet azzal, hogy egy életpálya modellt határozunk meg. Ugyanakkor az egészségügyi szakdolgozók számára elfogadható és szükséges hasonló modell kialakítása mert ez a szakmai elismerést, elkötelezettségét erősíti és megakadályozhatja az ápolók tömeges külföldi munkavállalását. A fenti okok miatt az orvosok számára a modelltől eltérő javaslatot dolgoztunk ki mely az adózásra illetve az adómentességre épül. Alapkoncepciónk szerint adómentességet élvez az, aki az egyetem elvégzése után belép a magyarországi rezidens rendszerbe, elkötelezi magát a pálya mellett. Ha vállalja a feltételeket, 5 évig személyi jövedelemadó-mentességet élvez.
Az ezt követő 5 évben fokozatosan csökken, majd megszűnik a számára járó adókedvezmény. A kedvezmény az első 5 évben várhatóan 3 milliárd Ft/év költségvetési ráfordítást jelentene. Ez látszólag költség, mert valójában a mindennapi megélhetésre fordított összeg révén a nemzetgazdaságba visszaáramló pénzről van szó.
A koncepció munkacíme: Csehov törvény. Az orvosi egyetemre beiratkozó Anton Pavlovics Csehov döntésében többek között nagy szerepe volt annak, hogy ezt a pályát választók adómentességet élveztek a cári Oroszországban. Amennyiben az Országgyűlés támogatja elképzelésünket, a magyar társadalom európai viszonylatban jelentős tekintélyre tehet majd szert. Erkölcsös, humánus törvény születhet, melyre ráépülhet a valódi teljes paraszolvencia-mentesség. Egy megalázott orvosra egy másik ember nem bízhatja rá a testét, olyan döntések meghozatalát, amelyek sorsát, életkilátásait meghatározzák. Megfelelő képzettség alapján ugyanis egy rendezett társadalomban a jó megélhetéshez az orvosnak sem erkölcsi sem anyagi okokból nincs szüksége paraszolvenciára.
Kiadó: Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP)
OS