Közép-Kelet-Európa átalakuló gazdaságai az elmúlt másfél évtizedben a pénzügyi globalizáció "fényes és sötét oldalait" is megtapasztalhatták, ám a globalizációs folyamat negatív hatásai a belső pénzügyi rendszerek fejlesztésével enyhíthetők - mondta szerdán az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke.
Thomas Mirow, aki az átalakuló országcsoport finanszírozására húsz éve életre hívott londoni pénzintézet Kazahsztánban összehívott e hétvégi éves közgyűlése előtt, egy üzleti rendezvényen szólalt fel a kazah fővárosban, kijelentette: a tőkebeáramlás és a helyi bankrendszerek nemzetközi integrálódása jelentősen hozzájárult a térségi gazdaságok hosszú távú növekedéséhez.
Mirow - akinek beszédét az EBRD londoni központja tette közzé szerdán - ugyanakkor kijelentette: "erőteljes bizonyítékok" vannak arra is, hogy ugyanezek a folyamatok kockázatforrássá és válságok okozóivá is váltak. Az EBRD működési területét alkotó legtöbb gazdaságban a pénzügyi globalizáció egyaránt "kiváltója és terjesztője is volt" a legutóbbi válságnak - fogalmazott a bankelnök.
Mirow szerint azonban a pénzügyi globalizáció biztonságosabbá tehető a növekedést segítő jótékony hatások elvesztése nélkül is, a hazai pénzügyi rendszerek megfelelő fejlesztésével.