Állásfoglalást fogadott el szerdán az Európai Bizottság azzal a céllal, hogy segítse az európai uniós tagállamokat az orosz és fehérorosz "hibrid" fenyegetések kezelésében, a javaslat magában foglalja a "migráció fegyverként való felhasználásával" szembeni fellépés fokozását, valamint az EU külső határainak megerősítését.
A bizottság brüsszeli sajtóközleménye szerint az Oroszország és Fehéroroszország által az EU keleti határainál jelentkező hibrid fenyegetések súlyos és tartós jellege új kihívások elé állítja az EU-t. Ahhoz, hogy ebben a helyzetben garantálni lehessen a biztonságot és a területi integritást, e két országgal határos tagállamoknak képesnek kell lenniük a határozott fellépésre. Ez "megerősített uniós válaszlépéseket tesz szükségessé, az uniós és a nemzetközi jog teljes körű tiszteletben tartása mellett" - olvasható a közleményben.
Az Európai Bizottság szerint Oroszországgal és Fehéroroszországgal közös határoknál jelentkező hibrid fenyegetések célja az EU destabilizálása, az uniós egység aláásása és a schengeni térség biztonságának veszélyeztetése. Az állásfoglalás szerint ezek a fenyegetések az emberek kiszolgáltatottságának kihasználásával valósulnak meg, mivel migránsokat használnak politikai célok elérésére. Az EU biztonságát és területi integritását fenyegető kockázatok kezelésére az állásfoglalás konkrét szakpolitikai és operatív lépéseket, valamint pénzügyi támogatást fogalmaz meg.
Az uniós végrehajtó testület hangsúlyozta: a tagállamok kötelessége az EU külső határainak védelme, azonban mindezt az alapvető jogok, különösen a menedékjog és a visszaküldés tilalmának tiszteletben tartásával kell végezniük. Tekintettel a fenyegetések súlyosságára, a tagállamok kivételes intézkedéseket alkalmazhatnak, amelyek az EU jogszabályain túlmutatnak, azonban ezeknek arányosnak, pontosan meghatározott esetekre korlátozottnak és ideiglenesnek kell lenniük, miközben meg kell felelniük az uniós alapjogi charta által előírt garanciáknak.
A bizottság a szomszédos országokat is felszólította arra, hogy koordinálják intézkedéseiket, biztosítva a fellépések következetességét és hatékonyságát. Közölte, hogy az EU fokozza diplomáciai és operatív kapcsolatait a migráció forrás- és tranzitországaival is.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felhívta a figyelmet arra: az EU nem engedheti meg egyetlen ellenséges államnak sem, hogy visszaéljen az európai értékekkel, köztük a menedékjoggal. "Üzenetünk egyértelmű: mindig a tagállamok mellett fogunk állni a közös külső határaink biztonságának védelmére irányuló erőfeszítéseikben, az uniós és a nemzetközi jog teljes tiszteletben tartása mellett" - hangsúlyozta.