GYEMSZI: országosan 378 kártérítési per zajlik, ezek perértéke 5,5 milliárd forint

Ajánljuk - 2013-04-04

A hivatalos statisztikák szerint az állami irányítás alá vett kórházakban országosan 378 kártérítési per zajlik, ezek jelenlegi perértéke 5,5 milliárd forint - közölte az MTI-vel a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI), amely a műhibaperek megelőzése érdekében csütörtöktől szakmai tréninggel egybekötött háromnapos konferenciasorozatot rendez.

A GYEMSZI közleményében azt írta: Magyarországon évente mintegy 400-500 kártérítési per kezdődik, a megítélt kárösszegek hozzávetőleg kétmilliárd forintot tesznek ki, ezek kifizetésének egy része "az amúgy is szűkre szabott kórházi büdzsét terheli". Szerintük viszont ennél is fontosabb, hogy a különböző, kártérítést kiváltó események a betegnek és családjának, valamint a hibázó egészségügyi személyzetnek is mentális terhet jelentenek.

    Az intézet kitért arra, hogy az egészségügyi intézményeken belül a betegjogok megfelelő érvényesítése, a betegek kiszolgáltatottságának csökkentése, az emberi méltóság megőrzése a kiemelt céljuk. Ehhez elengedhetetlen a beteg és az ellátó személyzet, valamint az intézmény kapcsolatában a kölcsönös bizalom és felelősség erősítése - tette hozzá.

    Mindezek figyelembevételével a GYEMSZI egészségügyi emberierőforrás-fejlesztési főigazgatósága 23 megyei és 33 városi egészségügyi intézmény bevonásával a témához kapcsolódó szakmai továbbképzési programot készített elő, amelyen az állami egészségügyi intézmények menedzsmentje - főigazgatók, orvos igazgatók, gazdasági vezetők és ápolásvezetők -, valamint az intézet térségi egészségszervezési központjainak vezetői és érintett munkatársai vesznek részt.

    A tervezett témakörök között szerepel a témához kapcsolódó jogszabályi keretek, etikai statútumok összefoglalása, a biztosítók egészségügyi tevékenységhez való viszonyának elemzése, valamint a nemkívánatos események megelőzésének, kezelési lehetőségeinek, a dokumentáció szerepének vizsgálata is. Kiemelt téma a kommunikáció szerepe a gyógyító tevékenység során, különös figyelemmel a kulturális és szociális társadalmi különbségekre - írták.

    A mintegy 600 résztvevő számára térítésmentes, háromnapos eseménysorozat rendezvényeit csütörtökön, április 11-én és 25-én tartják - olvasható a közleményben.