Huszonnégy kórus közel ezer énekese verseng a Bartók Béla XXV. Nemzetközi Kórusverseny Nagydíjáért

Ajánljuk - 2012-07-17

Három kontinens, 15 ország (Amerikai Egyesült Államok, Belgium, Dánia, Fülöp-szigetek, Indonézia, Kanada, Lengyelország, Lettország, Magyarország, Moldávia, Németország, Norvégia, Oroszország, Spanyolország, Ukrajna), 24 kórus közel ezer énekese a biztosíték arra, hogy az idei év is felejthetetlen legyen mindenki számára, aki részesévé válik a kóruszene legnagyobb hazai eseményének.

Július 25-29. között Debrecen immár huszonötödik alkalommal ad otthont a kortárs kórusmuzsika világhírű találkozójának.

2011/12 többszörösen is fontos csomópont Debrecen zenei életében. A tavaly 650 éves városban 150 esztendeje működik hivatalos zeneoktatás, miközben a Bartók Béla Kórusverseny fél évszázad távolába tekint vissza. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a város egyik zenei kincse, a Príma Primissima díjra jelölt Kodály Kórus, tavaly ünnepelte hivatásossá válásának negyvenedik évfordulóját.

Az már valóban a csillagok együttállásának tekinthető, hogy idén 130 esztendeje született Kodály Zoltán. Nem véletlen hát, hogy a verseny előhangjaként július 21-én a Kölcsey Központban nyíló kiállítás a „Páros csillag” nevet viseli - egyformán utalva Bartók és Kodály elválaszthatatlan kettősére, valamint mindkettejük vonzódására a magyar népzene értékei iránt.

Ezt a gondolatot tükrözi a verseny programja is: a nyitókoncerten Kodály Zoltán egy méltatlanul elfeledett késői darabja, a The Music Makers csendül fel. Az előadás külön érdekessége, hogy a karmesteri pódiumra ezúttal is az egykori oxfordi ősbemutató karnagya, Heltay László áll majd. A megkezdett sort folytatva, a verseny kötelező darabjai között két Bartók mű is szerepel, a záróhangversenyen pedig Kodály örökké aktuális könyörgése, a Psalmus Hungaricus hangzik el, a Kodály Filharmónia együtteseinek tolmácsolásában, a fiatal, debreceni származású tenor, Pataki-Potyók Dániel szólójával, és Somogyi-Tóth Dániel vezényletével.

A kórusverseny - a hagyományok szerint - az énekkarok felvonulásával veszi kezdetét, ám az idén már ezt megelőzően is számos rendezvény várja az érdeklődőket. Július 21-én - a Bartók-Kodály kiállítással párhuzamosan – a kórusverseny korábbi énekeseit, karvezetőit, szervezőit, vendégeit várják kötetlen beszélgetésre a Lycium Hotel éttermébe. Ezt követően - július 25-ig - a városban járók több helyütt is belebotolhatnak egy-egy énekegyüttes meglepetés fellépésébe. Hiszen a Bartók Kórusverseny azon viadalok közé tartozik, melyet a minőségi vetélkedésen túl felfokozott fesztiválhangulat is jellemez. Ezt alapozza meg július 25-én a kórusok szekeres felvonulása, hogy azután július 27-től - a napi versenyprogramok zárultával - este kilenc órától megelevenedjék a Kölcsey Központ mögötti Baltazár Dezső tér is, ahol az együttesek hazájuk folklór-hagyományaiból, rendszerint népviseletben mutatnak be színes ízelítőt.

 

 A szervezők fontos célkitűzése, hogy a kórusmuzsikát minél szélesebb kör számára tegyék elérhetővé. A versenyt és kísérőrendezvényeit annak szolgálatába szeretnék állítani, hogy egyre többekhez juttassák el az üzenetet: az éneklés és aktív zenélés nemcsak kiváltságos keveseké, hanem az élet, a teljes ember nélkülözhetetlen része. A muzsika természetességét és örömét hirdetik majd - a néhány napon belül - a város több bevásárlóközpontjában meglepetésszerűen feltűnő hazai kórusok, a Cívis Korzón bemutatkozó külföldi énekesek, és a Mézeskalács Fesztiválon vendégeskedő együttesek is. 

Az énekszó emellett mindig is a hit legtisztább kifejezője volt. A verseny hagyományait folytatva a Musica Sacra programok keretében ezért idén is kóruszenével telnek meg a város és a környékbeli települések szakrális terei, ezúttal néhány idősek otthonával és kórházi helyszínnel is kiegészülve.

Petrovics Emil szavai épp ezt a mindenki felé nyitottságot sugallják: „Csak az értheti meg, fedezheti fel az énekkari muzsika legmélyebb titkait, varázslatos hatását, aki maga is énekelt másokkal együtt, egymást segítve, fújva szólamát, minden figyelmét összpontosítva arra, hogy a legszebbet hozza ki magából, teljes szívével ügyelvén arra, hogy egy közösség igazi gyönyörűséget szerezzen a hallgató közönségnek.”

Háttér: A kortárs kórusművészet művelői számára kétévente teremt megnyilatkozási és találkozási lehetőséget a Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny. Gulyás György karnagy, főiskolai tanár alapította ezt a koncepciójában és színvonalában páratlan rendezvényt, melynek programjában kizárólag 1945 után keletkezett énekkari művek - köztük magyar darabok - szerepelhetnek.

Szerte a világban úgy tartják, hogy a debreceni a világ tíz legjobb kórusversenyének egyike. Az amatőr és hivatásos énekkarok – gyermek-, ifjúsági-, egyneműkarok, kamarakórusok és vegyeskarok – részvételével zajló, elődöntőből és döntőből álló verseny kötelező és szabadon választott művekből összeállított programokból áll. Az együtteseknek mindkét fordulóban egy-egy kortárs magyar művet is elő kell adniuk. Ezt egészíti ki szabadon választott műsoruk, melyben a nemzetközi kórusirodalom alkotásai szólalhatnak meg.  Az egyes kategóriák győztesei végül megmérkőzhetnek a kórusverseny nagydíjáért. A nagydíjas kórus meghívást kap a 2013. évi „Kórusmuzsika Európa Nagydíja” versenyre. Idén sem maradnak el a Debrecen város felkérésére komponált művek ősbemutatói. Ezúttal négy tehetséges fiatal magyar zeneszerzőtől szólal meg új alkotás.

Az elismert művészekből álló tíztagú nemzetközi zsűriben a magyar zenei élet képviselői közül Gyöngyösi Levente, ifj. Sapszon Ferenc, Somos Csaba és Török Ágnes foglal helyet. A szakmai zsűri külföldi tagjai: Harald Jers (Németország), Mykola Gobdych (Ukrajna), Philip Brunelle (Amerikai Egyesült Államok), Ursa Lah (Szlovénia), Peter Broadbent (Anglia) és Philippos Tsalahouris (Görögország). Örvendetes, hogy az idén négy magyar kórusért is szurkolhat majd a közönség, melyből kettő debreceni együttes.