Időjárás-jelentés

Ajánljuk - 2016-01-17

    Időjárási helyzet Európában

     Ugyan Európa keleti felében sokfelé engedett szorításából a zord hideg, azonban a fagyos levegő határa nyugaton továbbra is német-lengyel határtól az Alpok és a Kárpátok vidékéig, a Kelet-európai-síkságon pedig az orosz-ukrán határvonalig húzódik.

A Varsó-Kijev tengelytől északkeletre vastag hó borítja be a tájat: sokfelé 20-40, az Ural előterében 50-80 cm-es hóréteg alakult ki, de vasárnap reggelre a Román-alföld nagy részét és Bulgária nyugati felét is vastag hóréteg fedte be. A balkáni havazás oka, hogy jelenleg Görögország felett örvénylik Európa legaktívabb ciklonja, a hozzá kapcsolódó melegfront széles felhőzetéből sokfelé kiadós csapadékot jelentettek a Balkán déli részéről, a Kárpátokat pedig délről megkerülte a kontinentális hideg. Az említett ciklon azonban Európa nagy részén megnyitotta az északi, hideg légtömeg előtt az utat, egészen Észak-Afrikáig. Nyugat-Európát is elérte az alacsonyabb hőmérsékletű légtömeg, ott is megszűnt a szokatlanul enyhe idő: a Brit-szigetek déli részén és Franciaországban 5 fok, az atlanti partvidéken néhol 10 fok körül alakul a nappali órák hőmérséklete. Egy anticiklon hatására eddig számottevő csapadék arrafelé nem volt, azonban az óceán felől érkező melegfront hatására Írországban ma délelőtt többfelé ismét eleredt az eső. A kontinens legenyhébb pontja továbbra is Dél-Spanyolország, ahonnan 15, 18 fokot is jelentettek, ugyanakkor Finnország és Oroszország határán - a Ladoga-tótól északra - szombaton nagy területen -20, néhol -25 fok alatt maradt a hőmérséklet. A Kárpát-medence fölé északi légpályákon holnap estig hideg, hajnalig nagyobb nedvességtartalmú levegő érkezik, de jelentős csapadékra nem kell számítanunk.

   

    Várható időjárás az ország területén hétfő estig

    ------------------------------------------------

    Délkelet felől tovább növekszik, késő délutántól egyre többfelé meg is vastagszik a felhőzet. Az éjszakai órákban az ország legnagyobb részén erősen felhős vagy borult időre számíthatunk, és kora estétől reggelig néhol a Viharsarokban és a déli határvidéken hószállingózás, esetleg átmeneti gyenge havazás is lehet. Ugyanakkor a Nyugat-Dunántúlon estig az erősen gomolyfelhős égből hózáporok alakulnak ki, arrafelé éjszaka már kevesebb és vékonyabb lesz a felhőzet. Hétfőn nyugat felől csökken a felhőzet, legtovább felhős idő a Tiszántúlon várható. Napközben gomolyfelhők képződnek, estére már nagyobbrészt derült lesz az ég. Az északi, északkeleti szelet többfelé kísérik erős, a Zempléni-hegység környékén, a Tiszántúlon és az Alpokalján helyenként viharos széllökések; a középső országrész ígérkezik kevésbé szelesnek. Északkeleten a havas tájakon a szél hordhatja a havat. A légmozgás tartós mérséklődésére holnap délutántól számíthatunk.

    A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet az ország nagyobb részén -3 és -8 fok között alakul, de az Északi-középhegység szélvédett völgyeiben illetve Komárom-Esztergom megye egyes részein -9, -14 fok is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire -3 és +1 fok között valószínű.