Boris Johnson brit miniszterelnök konkrét kötelezettségvállalásokat kér a jövő héten a hét legnagyobb ipari hatalom alkotta csoport (G7) többi tagországának vezetőitől annak elősegítésére, hogy 2022 végéig a világ teljes lakosságát be lehessen oltani a koronavírus elleni vakcinákkal - közölte vasárnap a londoni kormányfői hivatal.
A G7-országok - a soros elnöki tisztséget betöltő Egyesült Királyság, valamint az Egyesült Államok, Japán, Kanada, Németország, Olaszország és Franciaország - vezetői több más meghívott ország és szervezet képviselőivel együtt háromnapos csúcstalálkozót tartanak jövő péntektől a délnyugat-angliai Carbis Bay kisvárosban.
A találkozón jelen lesz Joe Biden amerikai elnök is.
A Downing Street vasárnapi közleménye szerint a csúcstalálkozó döntő jelentőségű lehetőséget teremt arra, hogy a világ legbefolyásosabb demokráciai egyesítsék képességeiket és szakértelmüket a koronavírus leküzdésére, és álljanak a globális kilábalási folyamat élére.
Johnson a miniszterelnöki hivatal közleményéhez fűzött személyes nyilatkozatában hangsúlyozta: az orvoslás egyetemes történetének legnagyobb vívmánya lenne a világ teljes népességének beoltása a koronavírus elleni vakcinákkal a jövő év végéig.
A brit kormányfő a Downing Street ismertetése szerint kifejti a csúcstalálkozó többi résztvevőjének, hogy a világ legnagyobb gazdaságainak ígéretet kell tenniük ennek elérésére, mert csak így lehet végleg megállítani a koronavírus-világjárványt.
A londoni kormányfői hivatal kiemeli: az Egyesült Királyság vezető szerepet tölt be azokban az erőfeszítésekben, amelyek célja, hogy a világ legszegényebb és legveszélyeztetettebb lakói is hozzájussanak a koronavírus elleni vakcinához.
A brit kormány már a járvány kezdetén finanszírozta az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari vállalatcsoport közösen kidolgozott oltóanyagának kifejlesztését és gyártását, és garanciát vállalt arra, hogy ez az oltóanyag önköltségi áron hozzáférhető legyen az egész világon - áll a Downing Street vasárnapi közleményében.
Johnson hivatala szerint ennek eredményeként a világon eddig beadott 1,5 milliárd adag vakcina csaknem egyharmada - 450 millió dózis - Oxford/AstraZeneca-oltóanyag volt.