Megkezdődött a nemzetvédelmi egyetem volt vezetőinek büntetőpere               

Ajánljuk - 2013-10-22

- Megkezdődött kedden a Debreceni Törvényszéken az egykori Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem korábbi kancellárjának és rektorának, valamint további öt vádlottnak a büntetőpere jelentős értékre elkövetett sikkasztás és más bűncselekmények vádjával.

A tárgyaláson az elsőrendű vádlotton - az intézmény 2007 és 2010 közötti kancellárján - kívül a negyed- és hatodrendű vádlottak és védőik jelentek meg. A vádlottak egyike sem tett vallomást, de jelezték, hogy nem tartják bűnösnek magukat.    

A Központi Nyomozó Főügyészség vádirata szerint az elsőrendű vádlott, szervezeti egységében önálló pénzgazdálkodási jogkörrel rendelkezett. 2009 nyarán a rájuk eső büdzsét a Honvédelmi Minisztérium költségvetéséből 25 millió forinttal megemelték. Az elsőrendű vádlott ebből kívánt eltulajdonítani 8 millió forintot – áll a vádiratban. Ennek érdekében a kancellár közbeszerzési eljárást indított, "A szervezeti kultúra legfontosabb jellemzői a Magyar Honvédség egyes szervezeteinél, változásának tendenciája, összhangja a szervezeti célokat szolgáló strukturális folyamatokkal" címmel egy szociológiai vizsgálat elkészítésére.   

  A fiktív közbeszerzési eljárás lefolytatásával alárendeltjét bízta meg, aki az elsőrendű vádlott által megjelölt három cég nevében elkészítette a pályázatokat, és a megnevezett céget hozta ki nyertesként. A pályázat nyertese egyébként szociológiai kutató tevékenységet nem végzett, sem a tulajdonosok, sem az alkalmazottak ilyen jellegű végzettséggel nem rendelkeztek.     A nyertes céggel kutatási szerződést kötött a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a vizsgálat elkészítésének határideje 2010 február vége lett.    

 

 Az ügyészség szerint a cég vezetője a szerződés aláírásakor tudta, hogy a szerződési kötelezettségeket nem kell teljesítenie, mindössze a pénz visszajuttatásában kell szerepet vállalnia.     A szociológiai vizsgálatot végül munkaidőben a Stratégiai Védelmi és Kutató Intézet munkatársa készítette el. A szerződés szerinti teljesítést 2010. március elején a vádlott igazolta, a 8 millió forintot pár napra rá az intézmény átutalta.     A pénz visszajuttatása érdekében egy vállalkozási, pénzügyi láncolat indult el, több szerződéskötés és utalás után vették ki a pénzt a bankból. A közreműködő cégek képviselői az ügy másod-, harmad-, negyed-, ötöd- és hatodrendű vádlottjai.    

A vádirat egy másik bűncselekményt is taglal, amelyben az egyetem volt rektora - a hetedrendű vádlott - érintett egy lőtér bérleti jogviszonya miatt. 2007-ben ugyanis a bérleti jogviszony megújításakor nem a szerződésben, hanem annak mellékletében kívánták rögzíteni a bérleti díjat, ez azonban végül elmaradt.     A Központi Nyomozó Főügyészség szerint ezzel a volt rektor megszegte vagyonkezelői kötelezettségét, és bő két év alatt több mint 6 millió forint vagyoni hátrányt okozott az egyetemnek. Ezért őt az ügyészség jelentős értékre elkövetett hanyag kezeléssel vádolja.     Miután felolvasták a vádlottaknak az ügy nyomozati szakaszában tett vallomásait, a tárgyalás után tanúkihallgatással folytatódott.