A román diplomáciára élére jelölt Teodor Melescanu "erkölcsi kötelességének" nevezte, hogy külügyminiszterként fejlessze Románia és Magyarország kapcsolatait, mivel 1996-ban román részről ő írta alá Temesváron a magyar-román alapszerződést.
A beiktatásra váró új román szociálliberális kormány külügyminiszter-jelöltje szerdai parlamenti meghallgatása alkalmával beszélt szomszédságpolitikai terveiről.A szabadelvű ALDE-ben politizáló, 75 éves Melescanu harmadik alkalommal készül átvenni a román diplomácia irányítását, korábban két évig a román Külföldi Hírszerző Szolgálatot (SIE) is vezette.
Melescanu a parlamenti szakbizottságok előtt kifejtette: Románia külpolitikáját koncentrikus köröknek tekinti, amelyek között az első és legfontosabb kör a szomszédokkal ápolt viszony. Úgy vélekedett, jelenleg nem a legjobbak Románia kapcsolatai szomszédaival, és - a térség militarizálása miatt - már az a mondás sem állja meg a helyét, hogy "Románia legjobb szomszédja a Fekete-tenger".
Magyarországgal kapcsolatban a politikus felidézte, hogy két évtizede, amikor előkészítették és aláírták a két ország közti alapszerződést, ő volt Románia külügyminisztere (1992-1996). Megjegyezte, fontos dokumentum volt a stratégiai partnerségi megállapodás is, amely "sajnos csak dokumentum szintjén maradt".
."Az első dolgom az lesz, hogy a szomszédos országokkal való viszonyért tegyek, ezek egyike nyilván Magyarország" - mondta a beiktatásra váró új román külügyminiszter.
A bukaresti külügyi tárca várományosa szerint nemzeti konszenzus van Romániában arról, hogy az országnak az európai uniós és NATO-tagság keretei között kell nemzeti érdekeit érvényesítenie.
Mandátuma prioritásai között Melescanu a 2019-es román uniós elnökség előkészítését, a "hagyományos kétoldalú diplomácia" újjáélesztését, a külföldön élő románok védelmét és a gazdasági diplomácia erősítését nevezte meg.
Az egyesített parlamenti szakbizottságok 29-11-es szavazatarányban támogatták Melescanu külügyminiszterré való kinevezését.