A Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok egységébe tartozó Természettudományi és Technológiai Kar a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel és az MTA Atommagkutató Intézetével közösen rendezi meg a IV. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferenciát március 28-29-én, a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában.
Környezetünk globális méretű változása - és sajnos romlása - alól a Kárpát-medence sem kivétel. A szennyezések terjedése a levegőben, vagy például a felszíni vizekben nem ismer országhatárokat. Az ipari és a lakossági hulladék problémája ugyanúgy jelentkezik a medence egyik, mint a másik területén. A megoldás érdekében együttműködésre van tehát szükség az egyes tudományterületeken, illetve a Kárpát-medence különböző részein élő szakemberek között is.
A Kárpát-medencei környezettudományi konferenciák gondolata ezen együttműködések előmozdítása érdekében született meg. Az első konferencia megrendezése (2005-ben) a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Természettudományi és Művészeti Karának érdeme. A II. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferenciára Pécsett került sor 2006-ban, ezt követte - ismét Kolozsváron - az EMTE által szervezett konferencia. A jelenlegi, negyedik konferencia megrendezésére a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara és az EMTE vállalkozott, amelybe az MTA Atommagkutató Intézete is bekapcsolódott, tekintve, hogy az ATOMKI Környezet- és Földtudományi Osztálya, az Ionnyaláb Alkalmazási Laboratóriuma és az ATOMKI-ba kihelyezett Környezettudományi Tanszék egyre nagyobb szerepet vállal hazánk és a szomszédos régiók környezetének kutatásában, valamint a környezetfizika egyetemi szintű oktatásában.
A konferencia célul tűzte ki a környezettudomány legfrissebb kutatási eredményeinek ismertetését, valamint lehetőséget teremt a környezeti nevelés elméleti és módszertani kérdéseinek megbeszélésére, továbbá az országhatárokon átnyúló régiós pályázati elképzelések megvitatására és a vélemények cseréjére. Ezen célok eléréséhez járul hozzá az a kerekasztal-beszélgetés, amely az ÖKO-Klub hálózat helyzetével és ezen belül a magyar-magyar zöldkapcsolatokkal foglalkozik.
A konferencián a hazai szakembereken kívül romániai (erdélyi), szlovákiai, szerb és horvát egyetemek és kutatóintézetek oktatói és munkatársai vesznek részt.
(www.edupress.hu)