Összegzés a debreceni Kodály-emlékév eseményeiről

Ajánljuk - 2008-03-06

Debrecen városa Kodály Zoltán emléke, példátlanul kiemelkedő zenei munkássága előtt tisztelegve éves rendezvénysorozatot hirdetett a zeneóriás születésének 125. és halálának 40. évfordulója alkalmából. Az Emlékév városunk számára megkülönböztetett jelentőséggel bír a zeneszerzőhöz fűződő személyes kötődésünk révén. Kodály Zoltán Debrecen szellemi talaját gazdagnak és termékenynek találva bizalmat szavazott városunknak, így Debrecen büszkélkedhet az egyetlen olyan iskolával, melynek még életében a nevét adta.

A mintegy nyolc kiemelt és számos kísérő rendezvényből álló jubileumi programsorozatot mindvégig széleskörű érdeklődés kísérte, az Emlékév színvonalas eseményei, a programok változatos tematikája nagy létszámú közönséget vonzott, megérintve valamennyi korosztályt.

 

Az Emlékév során számos eltérő művészeti ággal és műfajjal találkozhattak az érdeklődők a város különböző pontjain: nagyszabású hangversenyek több kórus és zenekar előadásában, képzőművészeti kiállítás és díjátadó, irodalmi műsorok, tudományos konferencia, fotókiállítás ill. zenei vetélkedők egyaránt szerepeltek a színes palettán. A rendezvények egy része igazodott a hajdani események kronológiai rendjéhez, ezáltal is hangsúlyozva azok jelentőségét s egyúttal gazdagítva a közönség ismereteit.

 

A sokrétű programkínálat kiemelkedő színvonalát a fellépő zenekarok, kórusok, előadóművészek, irodalmárok és szakemberek nívós közreműködése, ill. a magas szintű szervezőmunka biztosította. Az emlékévi rendezvények népszerűsítése érdekében éves programfüzet készült ill. Debrecen város központi honlapján is elérhetőek voltak az információk.

 

 

Részbeszámolók:

 

•          A Kodály-emlékév április 11-én, Debrecen Város Napján vette kezdetét a Kodály összes vegyes kari művét felsorakoztató lemezsorozat befejező III. CD-jének bemutatásával. Az esti Ünnepi Hangverseny alkalmával a Galántai táncokat valamint a III. CD-n is szereplő a’capella műveket hallhatta a közönség a Debreceni Filharmonikus Zenekar ill. a Kodály Kórus előadásában, a Kölcsey Központ nagytermében.

 

•          Június 23-a szintén jeles nap volt az Emlékév során. 1957-ben e napon került sor a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakiskola névadó ünnepségére, mely intézménynek a zeneszerző még életében nevét adta, a következő gondolatokkal adva programot városunk számára: „Debrecen dolga nemcsak saját zeneéletét fejleszteni, hanem a környékre kisugárzó működéssel hangzó életre bírni a néma berkeket.”

 

A délelőtt folyamán zajlott a névadásra emlékező zenés jubileumi ünnepség a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolában, ahol számos jeles Kodály-mű és a zeneszerző gyűjtéséből származó népdal mellett az eredeti avatóbeszéd is elhangzott felvételről.  A hangversenyt a Kodály-emlékkiállítás megnyitója követte.

 

Délután került sor a Kodály szellemében meghirdetett Országos Képzőművészeti Pályázat eredményhirdetésére, díjátadására és kiállításának megnyitójára a Nagytemplom toronygalériájában. Az interregionális pályázatra érkezett 9-12. évfolyamos diákok impozáns munkáit augusztus 12-ig tekinthették meg az érdeklődők.

Az esti Ünnepi Koncerten Kodály Budavári Te Deum-át és Missa Brevis című művét hallgathatta meg a közönség a Debreceni Filharmonikus Zenekar és a Kodály Kórus előadásában, azt a két kiemelkedő alkotást, melyek 50 évvel ezelőtt is felcsendültek a Szakiskola névadó ünnepségének alkalmából. Az adott napon Kodály Zoltánné Péczely Sarolta, az országos Kodály-év védnöke is megtisztelte jelenlétével városunkat.

A Debrecen Városi Televízió június 22-i Esti Közelkép c. műsora is a Kodályra való emlékezés jegyében telt a Gulyás Györgynével, Mezey Erikával ill. Szarukáné Dr. Nagy Klárával folytatott portrébeszélgetés keretében.

 

•          Az október 1-én megvalósuló Hangversennyel méltóképp ünnepelhette Debrecen városa a Zenei Világnapot. A műsorra tűzött Háry János a Debreceni Filharmonikus Zenekar és a Kodály Kórus előadásában, kiváló szólisták (Tréfás György, Wagner Lajos, Bódi Marianna, Mohos Nagy Éva, Újvárosi Anita ill. a Cantemus fiúkar) közreműködésével nagy közönségsikert aratott. Az ünnepi koncertnek a Kölcsey Központ adott otthont.

 

•          A városunk életében immár hagyományossá vált Debreceni Irodalmi Napok négynapos programsorozata (november 14-17) idén szintén Kodály szellemében, kiemelkedő munkássága előtti tisztelet jegyében telt. A „Vers és zene” címet viselő nyitónapon, mely a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának Liszt-termében került megrendezésre, a Magyar Művészetért Díj kuratóriumának elnöke Kodály Zoltán-emlékdíjat adott át posztumusz Gulyás György részére, majd Bónis Ferenc zenetörténész köszöntőjét követően Kodály és Bartók legszebb dalai hangzottak el Miske László Jászai-díjas színművész, Böszörményi Judit zongoraművész, valamint a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Magán Ének Tanszéke közreműködésével. Kerékfy Márton: Ének a királyról című, Pilinszky versére írt kantátáját a Ventoscala zenekar és a Canticum Novum kamarakórus adta elő.

 

November 15-én, a Városi Könyvtár Zenei Könyvtárának Kodály-évi rajzpályázatának megnyitását követően került sor a Tudományos Ülésszak változatos témákban bővelkedő előadásaira a Vojtina Bábszínházban, jeles irodalomtörténészek előadásában. (Irodalom és zene – Szegedy-Maszák Mihály, Kodály Zoltán és a magyar irodalom - Oláh Szabolcs, Bartók Béla és a magyar irodalom - Tarján Tamás, a Nyugat zeneesztétikája – Rákai Orsolya, a XIX. századi irodalom és zene – Imre László, Az új avantgárd és a zene - Szkárosi Endre, Irodalmi-zenei géniuszok – Czeizel Endre genetikus). Szegedy-Maszák Mihály akadémikus ill. Fodor Géza zeneesztéta voltak a tanácskozás főelőadói. A szintén e napon megrendezett Alföld-díjasok Estjén Dérczy Péter, Spiró György és Vasady Péter irodalmi munkásságát jutalmazták.

 

November 16-án három debreceni középiskolában tartott rendhagyó irodalomórák után került sor a Móricz-ösztöndíjasok délutánjára, majd az ötvenéves Muzsika folyóirat bemutatkozására a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola Alapfokú Művészetoktatási Intézményében. A programokban bővelkedő napot a Sebő Együttes esti koncertje zárta.

 

November 17-én a „Kettétört életpályák” című rendezvény a Gábor Zoltánra való emlékezés jegyében telt a Benedek Elek Könyvtárban.

A változatos korosztályokat megérintő, nagy érdeklődéssel kísért Irodalmi Napok november 18-án zárult a „Fele se’ Tréfa” címet viselő, Tréfás Györggyel folytatott zenés beszélgetéssel.

 

•          Az emlékév méltó zárására december 15-én, a zeneszerző születésének 125. évfordulóján, a Magyar Kórusok Napjának előestéjén került sor, ahol nagyszabású hangverseny keretében meghívott együttesek (Voces Iuvenorum Gyermekkar, Kölcsey Kórus, Debreceni Egyetem Monteverdi Énekkara) énekeltek Kodály gyermek, női ill. vegyes-karra írt műveiből (Ének Szent István királyhoz, Ave Maria, Angyalok és pásztorok, 150. genfi zsoltár, Árva vagyok, Táncnóta, Magyarország címere, Székely keserves, Szép könyörgés). Guessous Majda Mária Kodály Zoltán székelyföldi gyűjtéséből származó népdalcsokrot adott elő. A Nyári este c. művet a Lyra Szimfonikus Zenekar közreműködésében hallhatta a közönség. Az Ünnepi Hangversenyt az Egyesített Kórus, ill. a Debreceni Filharmonikus Zenekar előadásában megvalósuló nagyszabású Psalmus Hungaricus zárta (vezényelte: Berkesi Sándor Liszt-díjas karnagy, szólót énekelt: Potyók Dániel).

 

A debreceni Kodály-emlékév kínálatát számos kísérő rendezvény is gazdagította. Ezen programokra is jellemző volt a tematikai változatosság, a magas szintű szervezőmunka és a fokozott érdeklődés.

 

•          „A Zene és az Innováció Ünnepe” a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottsága és a Hajdú-Bihar Megyei Iparkamara szervezésében valósult meg 2007. október 10-én a Kölcsey Központban. Párhuzamosan zajlott a Kodály Zoltán a magyar zene ügyéért – Életmű és küldetés címet viselő ill. az Innovációs konferencia. A nagy érdeklődés övezte programokat követően került sor a Regionális Innovációs Díjak átadására, majd a Kodály műveiből válogató kórushangversenyre.

 

 

A Kodály-emlékévi programok sorát az alábbi kísérő programok is kiegészítették, gazdagították:

 

•          Éneklő Ifjúság Városi minősítő Hangverseny a Belvárosi Közösségi Házban (2007. április 14)

 

•          Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiája (2007. július 20-30)

 

 

•          Kép és Hang Debreceni Művésztelep (2007. augusztus 1-8)

 

•          Kodály Zoltán Regionális Zenei Vetélkedő a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolában (2007. szeptember)

 

 

•          Múzeumi Matiné Muzsika a Déri Múzeum kiállítótermeiben (2007. okt. 14-től)

Program: Kodály Zoltán: Bicíniumok; Kovács Béla: Kodály Hommage; népdalcsokor

Nemzetközi Főiskolai Zongoraverseny (Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar, 2007 november 1-4)

 

•          Kodály-vetélkedő felső tagozatos diákok számára a Debreceni Városi Könyvtár Zenei Könyvtárában (2007. november 29.)

 

•          Virtuális kiállítás Kodály Zoltán életéről és munkásságáról a Debreceni Városi Könyvtár honlapján

 

•          A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen 2007. december 12-én megvalósuló „Találkozás Kodály Zoltánnal a Zeneakadémián” című maratoni rendezvénysorozaton városunk is képviseltette magát: a Debreceni Kodály Kórus a Rádiózenekarral együtt adta elő Kodály Budavári Te Deum című művét Vásáry Tamás vezényletével.