Szlovák, francia és román EP-képviselők az EB-hoz fordultak a magyar alkotmány ügyében

Ajánljuk - 2011-06-10

Egy baloldali szlovák EP-képviselő szerint az Európai Parlament (EP) szlovák, francia és román képviselőinek egy csoportja felszólította az Európai Bizottságot (EB), foglaljon állást a magyar alkotmánnyal kapcsolatban, hogy az összhangban van-e az európai joggal.

 "A szlovák kormánynak kellene lépnie, de az nem tesz semmit. Mi az európai és a nemzetközi intézményeknél most az ő szerepét töltjük be. Miután a Szlovák Köztársaság kormánya, a külügyminisztérium és a kormányfő nem léptek, írásos kérdést intéztünk az Európai Bizottsághoz, hogy foglaljon állást a magyar alkotmány néhány pontjával kapcsolatban" - jelentette ki Boris Zala, az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) EP-képviselője pénteken Pozsonyban sajtóértekezleten.

    Zala közölte: az Európai Parlament a héten már tárgyalt a magyar alkotmányról, s a vitát folytatni fogja egészen egy határozat elfogadásáig. "Jelenleg a Velencei Bizottság állásfoglalására várunk" - jegyezte meg az EP-képviselő.

    Szerinte az EP képviselői három területen bírálták a magyar alkotmányt. Az első, hogy nem volt demokratikus úton elfogadva, a másik, hogy vita van az alapvető emberi jogokról, és az állam hatalmi ágai közti jogkör megosztása nem demokratikus, míg a harmadik a határon túli magyar kisebbségekkel való visszaélés, például a kollektív jogok bevezetése. "Számunkra ez a leglényegesebb probléma" - mondta a szlovák baloldali politikus, aki korábban a pozsonyi parlament külügyi bizottságának elnöke volt.

    Zala meglepőnek nevezte, hogy az EP vitájában a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) képviselői nem léptek fel, s nem védték a szlovák nemzetpolitikai érdekeket.

    Marek Madaric, a Smer alelnöke kijelentette: az, hogy az EP az új magyar alkotmánnyal foglalkozott, a probléma komolyságát jelzi.

    Mikulás Dzurinda szlovák külügyminiszter szerint a Smer sajtóértekezlete ismételten azt bizonyította, hogy ennek a pártnak szüksége van az uszító politikára, és kárt okoz Szlovákiának.

    "Miért viselkedik a Smer úgy, mintha Budapest tartománya lennénk? Hát valóban táncoljunk úgy, ahogy Budapest fütyül? A külpolitikát lehet sajtóprovokációkkal, de szakmailag is művelni. Én a felelős munka mellett döntöttem, a Smer ezt akadályozza, s megpróbálja kihasználni a Duna másik oldaláról érkező provokációkat, amivel szerintem kárt okoz Szlovákia érdekeinek" - reagált Dzurinda a Smer sajtóértekezletére egy másik rendezvényen.

    A politikus úgy vélte: a Smernek nagy szüksége van a másik oldalról jövő uszító politikára, s meglehet, hogy a másik oldalon is jól jön valakinek a Smer uszító politikája.

    "Mi ezt nem fogadjuk el. Nem jobb a szomszédoknak, ha beszélni tudnak egymással?" - tette fel a kérdést a szlovák diplomácia vezetője.

 MTI