Távoktatási program a katonaságnál

Ajánljuk - 2010-08-31
Európai Uniós forrásból fejleszti szolgáltatásait a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandárának Könyvtára és Közművelődési központja. A program legfontosabb célja a távoktatás feltételeinek megteremtése, online tananyagok kifejlesztése.

Az intézmény azt reméli, hogy az 55 millió forintos beruházás nyomán ki tudja elégíteni a rá háruló szakmai és civil infokommunikációs igényeket illetve növelni tudja a szakmai és civil olvasók számát.

 

A Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Könyvtár és Közművelődési Központja 3 szolgáltatási helyen – Debrecenben, Hajdúhadházon és Hódmezővásárhelyen – működik. Az intézmények az Észak-magyarországi valamint az Észak- és Dél-alföldi régióban működnek. Ezeket a régiókat az országos átlagnál alacsonyabb szintű foglalkoztatottság, valamint az átlagost meghaladó munkanélküliség jellemzi. Ezekben az országrészekben az egy lakosra jutó GDP a magyarországi átlag 63-68%-a.  

A Magyar Honvédség ezekben a régiókban az egyik legnagyobb munkaadó. Jelentős felelőssége és egyben lehetősége is van a munkaképes korú lakosság piacképes képzettséghez juttatásában.

Ebben a folyamatban jelentős mérföldkőnek tekinthető 2008, amikor a három tagkönyvtár megnyílt a nyilvánosság előtt. Két éve bárki látogathatja és igény beveheti a rendelkezésre álló infokommunikációs szolgáltatásokat.

2008 óta az intézménynek már nemcsak a hagyományos szakmai igényeket kell kielégíteni – pl. katonai szakinformáció terjesztés, át- és továbbképzési programok szervezése, távoktatás feltételeinek megteremtése -, hanem a honvédség és a civil lakosság ön – és továbbképzéséhez szükséges adat- és információbázist – pl. elektronikus katalógus és virtuális könyvtári szolgáltatások - is biztosítani kell tudni.

Az új igényekhez való alkalmazkodás miatt valamint ezen feladatok magas szintű ellátása érdekében nagyarányú technikai és technológiai fejlesztés kezdődött.     

A legfontosabb fejlesztési célok:

- interneten 24 órában elérhető és elektronikus szolgáltatásokat nyújtó könyvtári portál kialakítása

- új olvasók, társadalmi csoportok bevonása könyvtár használók körébe

- adatbázisok, online kutatási- és tananyagok, tanulmányok valamint mozgóképes felvételek elhelyezése a portálon

- a szolgáltató helyek hadtörténeti eseményeihez kapcsolódó előadássorozat megszervezése

- együttműködés az iskolai könyvtárakkal a hadtudományi információ terjesztésben

- katonai alapismeret tantárgy valamint a történekem tantárgy oktatásának segítése

- a hadtörténelem népszerűsítése

- magyar és angol nyelvű interaktív tematikus oldalak létrehozása 

 

A fejlesztés 2010. tavaszán kezdődött és 2011. decemberében fejeződik be. A pályázatban foglaltak megvalósítása 55 millió forintba kerül. A költségeket 100%ban finanszírozza az Európai Unió és Magyar Állam.