Újra Munkácsy főmű a Virág Judit Galéria téli aukcióján

Ajánljuk - 2007-12-07

December 16-án bocsátja árverésre téli képzőművészeti kollekcióját a Virág Judit Galéria és Aukciósház. Szakértők szerint ilyen kvalitásos anyag egyszerre még nem szerepelt hazai aukción. A kollekció ennek következtében az aukciók történetében eddigi legmagasabb kikiáltási áron, 750 millió forinton indul.

Teát öntő nő: 40 millió forintról indul

Ritka pillanat, hogy egyszerre két szenzációs Munkácsy-alkotás is kalapács alá kerül. Az alvó nagypapa című festmény – 50 millió forintos kikiáltási áron - Munkácsy szalonzsáner sorozatának egyik utolsó darabja. A képet 1887 nyarán Colpach-ban festette a mester. A szakirodalom számos Colpachon készített Munkácsy-művet tart nyilván, de mindössze kettő olyat, melynek szignójában, Munkácsy neve mellett a „Colpach” megjelölés is olvasható. Az egyik Munkácsyné unokahúgának, Cécile Barnewitznek 1894-ben festett arcképe, a másik pedig a most árverésre kerülő intim életkép. Munkácsy másik, ugyancsak most árverésre kerülő darabja a Teát öntő nő. Kikiáltási ára 40 millió forint. A rangos alkotás a festő legjobb korszakának sajátosságait hordozza, s a többi ismert remekművekkel azonos időben született.

 

Munkácsy-képek aukciókon

Az elmúlt 10 év legnépszerűbb, és egyben legkeresettebb mestere Munkácsy Mihály. A hazai aukciós piac reprezentatív értékmérőjének számító, tíz legmagasabb leütési árat tartalmazó listán mindjárt három alkotásával találkozhatunk. Közülük  a legmodernebb és egyben legdrámaibb  darab a Virág Judit Galériában árverezett Poros út I., mely a maga 220 millió forintos leütéséi árával közel öt évig vezette a nevezetes ranglistát.

 

Munkácsy-láz tombol világszerte is

Több kiugró, tengerentúli eredmény mellett, a Sotheby’s 2003. júniusában több mint 150 millió forintos értéken ütötte le a mester A forrásnál című alkotását. Ez a kép egyben a legmagasabb külföldön eladott Munkácsy-alkotásnak számít. Talán nem meglepő, hogy az elmúlt évek nemzetközi műkincspiacán felbukkant alkotások szinte kivétel nélkül hazatérnek Magyarországra, melyek többségével már találkozhattak az érdeklődők különböző hazai bemutatókon.

 

A festő népszerűségét tovább növelte a Magyar Nemzeti Galériában rendezett gyűjteményes kiállítás is, mely két évvel ezelőtt rekord számú érdeklődőt fogadott. 2005 nyarán a 310 ezredik látogató is megváltotta a belépőjegyet, így a tárlat a magyar közgyűjtemények rendszerváltás utáni történetének legsikeresebb tárlatának bizonyult.