A pénzünk a bankban, a haszon a banknál

Befektetés - 2007-02-20

Elgondolkoztak már azon, hogy miért a bankszektor a legnyereségesebb Magyarországon? Hogy van az, hogy évről évre adják ki a bankok a diadaljelentéseket, mennyivel is növelték a nyereségüket. Legutóbb az OTP jelentett be „szerény” 187,5 milliárd forint hasznot, adózás után.

A válasz –szerintem - egyszerű, de hogy az olvasók is megértsék: mire gondolok, kell öt perc türelem. Éppen annyi, mint az alábbi okfejtés elolvasásához.

Az OTP Bankcsoport 2006-ban 187,5 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el, ami 18,4 százalékkal nagyobb a 2005. évinél. A szerdán közzétett gyorsjelentés szerinti éves eredmény 2,5 milliárd forinttal haladja meg a menedzsment előzetes eredménycélját is.

Nézzenek körbe a családban, a szomszédoknál és ismerősöknél? Találnak-e olyan céget, ahol az adózás utáni nyereség közel húsz százalékkal növekedett? Ha esetleg ismernek ilyen vállalkozást, kérdezzék meg, hogy hány éve tudják ugyanezt az ütemet produkálni?

Valószínűleg nem sok esztendeje.

A bankokat mi tesszük naggyá. Beadjuk a pénzünket, kapunk egy kis kamatot, s a mi pénzünket a bank jelentős kamatfelárral kiadja azon szerencsétlen honfitársainknak, akik rákényszerülnek a hitelfelvételre.

Az adósok pénzéből (is) futja újabb és nagyobb irodákra, bankfiókokra. A hitelre kényszerülők finanszírozzák a jó eredményt.

Én még nem hallottam egyetlen magyar családról sem, akihez bekopogott volna bármelyik bank fiókvezetője, vagy a régió üzleti igazgatója az alábbi köszöntővel:

 Kedves Kovácsék!

Tudják, a bankunk olyan jó évet zárt. Arra gondoltunk, hogy megosztjuk önökkel a hasznot. Hoztunk egy kis extrakamatot, természetesen a szerződésben rögzített összegen felül. Azért gondoltunk erre, mert olyan jól kiadtuk a maguk pénzét, örüljünk együtt.

 

Tudnak ilyen családot?

Szívesen elmennék hozzájuk egy interjúra.

Bemutatnám őket, mint az x bank partnereit.  Kovácsék, akik együtt nevetnek a bankkal

(Sírni azért egy bank se szokott….)

Sírni nekünk lenne okunk. A bankokban biztonságban van a pénzünk (Kivéve Postabank, Reálbank) de alacsony a kamat. Többnyire még az infláció fölé sem sikerül menni a pénzmorzsákkal, de a bank, az mindig jól jár.

Még a bankrablás is belefér (biztosítva van).

Néhány évtizeddel ezelőtt, amikor egy bankfiókját kirabolták, a hálózat tulajdonosa annyit mondott a kellemetlen hír hallatán: Mi egy bankrablás egy bankalapításhoz képest!

A Rockefeller-dinasztia valamelyik tagja reagált ily módon, de a helyzet ma sem változott.

A pénzünk a bankban, a haszon a banknál.

Hajdu István