Bamosz: folytatódott a befektetési alapok vagyongyarapodása februárban

Befektetés - 2013-03-21

Folytatódott a vagyon gyarapodása a befektetési alapok piacán februárban - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) csütörtökön.

 

    A szövetség tagjai által kezelt befektetési alapok összvagyona 114 milliárd forinttal, 3,2 százalékkal nőtt februárban, a hónap végén 3657 milliárd forintot tett ki.

A hónap nyertesei a kötvényalapok voltak, ezek vagyona 12 százalékkal nőtt. Továbbra is népszerűek az abszolút hozamú alapok, amelyek 7 százalékos vagyongyarapodást értek el februárban, és nőtt az érdeklődés a vegyes alapok iránt, amelyek eszközértéke 5,5 százalékkal emelkedett.

    A tőkebeáramlást tekintve csak az árupiaci és a részvény alapoknál volt visszaváltás februárban, a többi kategóriánál a vásárlások domináltak. Összességében 106 milliárdnyi friss tőke érkezett az alapokba.

    A pénzpiaci alapokba 38 milliárd forint tőke érkezett, vagyonuk így 1,9 százalékkal 1444 milliárd forintra nőtt.

    A kötvényalapok továbbra is népszerűek, februárban 35,5 milliárdnyi friss tőke áramlott ebbe a kategóriába a januári 33,4 milliárd forint után, vagyonuk 479 milliárd forint volt február végén. A legvonzóbbak továbbra is a hazai rövid kötvényalapok, ezekbe 25,6 milliárd forint friss tőke érkezett februárban.

    A magyar tőzsdeindex februárban alulteljesítő volt, ennek megfelelően a részvényalapokból 2 milliárd forintnyi tőke távozott, az összvagyon így 0,8 százalékkal 258 milliárd forintra csökkent.

    A vegyes - részvényt és kötvényt is tartalmazó - alapok viszont kiugróan jól teljesítettek februárban, a 3,7 milliárd forintos tőkebeáramlás és a hozamok együttesen 5,5 százalékkal növelték a vagyont, ami így 158 milliárd forintot ért el a hónap végére.

    A tőkevédett alapok 5,5 milliárd forint friss tőkét vonzottak, azonban ezzel együtt is csak stagnált a kategória vagyona, 481,5 milliárd forint volt a hónap végén.

    Az abszolút hozamú alapokba 14 milliárd forintnyi friss tőke áramlott, vagyonuk február végére 7,1 százalékkal 245 milliárd forintra gyarapodott.

    A nyilvános ingatlanalapoknál 9,8 milliárd forint volt a tőkebeáramlás, a hozamokkal együtt 3 százalékkal nőtt az eszközértékük, ami így 364 milliárd forintot ért el a hónap végére. 

    Az árupiaci alapok esetében szerény, félmilliárd forintos tőkekiáramlás volt tapasztalható, amin a hozamok sem javítottak, így a kategória vagyona februárban 7,7 százalékkal 12,8 milliárd forintra csökkent.

    Az elsősorban intézményi befektetőknek értékesített zártkörű alapok közel egymilliárd forint friss tőkét vonzottak februárban, a nettó eszközértékük 2,85 százalékkal 209 milliárd forintra nőtt.