- Egyheti mélypontra csökkent az arany ára csütörtökön az amerikai állampapírhozamok emelkedésének és a dollár erősödésének hatására, miután az amerikai fogyasztói árak megugrásáról tanúskodó áprilisi adatok láttán felerősödtek azok a várakozások, hogy az eddig vártnál korábban emelhet kamatot a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed).
Az azonnali jegyzésekben az arany ára unciánként 0,21 százalékos mínuszban, 1812,90 dolláron állt csütörtök dél körül, miután előző nap még több mint 1 százalékos mínuszban zárta a kereskedést. A júniusi szállítású arany 0,53 százalékos veszteségben, 1813,00 dolláron forgott a New York-i árupiacon.
A tízéves amerikai államkötvény hozama több mint egyhavi csúcsra, 1,707 százalékra ugrott, míg a hat főbb devizával szemben kalkulált dollárindex 0,2 százalékkal, 90,91 pontra kúszott fel.
A szerdán közölt adatok szerint az amerikai fogyasztói árak éves összevetésben 4,2 százalékkal nőttek, ami közel 12 éve a legerősebb ütem. Elemzők 3,6 százalékot vártak a márciusi 2,6 százalék után. Az erősen ingadozó élelmiszer- és energiaárak kiszűrésével számított maginfláció tavaly áprilishoz képest 3,0 százalékkal, havi összevetésben pedig 0,9 százalékkal, 1982 áprilisa óta nem látott mértékben, nőtt.
A gazdaság újraindításával párhuzamosan egyre emelkedő inflációs mutatók láttán azonban a Fed döntéshozói folyamatosan hangoztatják, hogy ez csak átmeneti jelenség, nem kell kamatemeléstől tartani.
Richard Clarida, a Fed alelnöke szerdán megismételte: az, hogy áprilisban dupla meglepetést okozott a foglalkoztatottság gyenge növekedése és az erős infláció, nem változtatott a Federal Reserve azon tervén, hogy továbbra is támogatja a gazdaságot.
A reálhozamok továbbra is emelkednek, és a piacok attól tartanak, hogy a Federal Reserve meglepetést okozva szigorítja monetáris politikáját - mutatott rá Hsziao Fu, a Bank of China International, hongkongi székhelyű kereskedelmi bank árupiaci elemző részlegének vezetője.
A Fed kamatalakító testülete legutóbbi, áprilisi ülésén azt ígérte ismét, hogy mindaddig a jelenlegi 0,00-0,25 százalékos tartományban tartja az irányadó kamatláb-sávot, amíg a munkaerőpiacon el nem érik a teljes foglalkoztatottságot, illetve amíg az infláció el nem éri és mérsékelten meg nem haladja egy időre a 2 százalékot.
A befektetők most arra várnak, hogy csütörtökön közzétegyék a szokásos heti munkanélküliségi jelentést, pénteken pedig a kiskereskedelmi forgalom áprilisi adatait, és ezekből még világosabb képet kapjanak a koronavírus-járványból lendületesen kilábaló amerikai gazdaság helyzetéről.
A Fed valószínűleg a a munkanélküliségre fókuszál, ez magyarázhatja a laza monetáris politika fenntartását ígérő nyilatkozatokat - vélte Nicholas Frappell, az ABC Bullionnak, Ausztrália vezető nemesfém és aranykereskedő vállalatának egyik vezetője. Hozzátette, hogy tekintettel az inflációs cél kezelésének tavaly ősszel meghirdetett új, rugalmas megközelítésére a Fednek maradt bizonyos mozgástere, hosszabb ideig eltűrheti a magasabb inflációt kamatemelés nélkül.