Egy világszenzáció lehet: tőkegarantált részvénycsomag tíz évre a XEN

Befektetés - 2007-09-15

Nagyon sok befektetőnek az az igénye, hogy szeretné, ha a befektetései hasonlóan emelkednének, ahogy másoké, de nem akarja kockáztatni a pénzét. Most számos jel mutat arra, hogy korlátozott, néhány milliárd forintos kerettel kialakítottak egy ilyen befektetési lehetőséget.

Először is létrehoztak egy befektetési alapot, amibe 10, gondosan kiválasztott nagy cég részvényeit tették, 10-10%-os fix arányban. (A cégek: Alleanza Assicurazioni Spa, ENI Spa, Intesa Sanpaolo Spa, Nestle SA, Nissan Motor Co. Ltd., Swiss Reinsurance, Novartis AG, Swisscom AG, Telefonica SA, UBS AG.) Ezt a csomagot veszik meg a befektetők.

 

A következő garanciát vállalja a kibocsátó:

 

Minden fél évben a záró napon ( június és december legutolsó tőzsdei napján )megnézik az összes részvény forintba átszámított árfolyamát. Minden részvény esetében vagy a kiindulási vagy az azt követő, féléves záró napi árfolyamok közül  a legmagasabbat veszik, és ezekből számítanak egy átlagot. Ezek után a tíz éves futamidő végén a tíz esztendő során kitűzött 21 zárónapi érték közül a legmagasabb marad benn a statisztikai átlag számítására létrehozott kalapban, s a befektetők ennek alapján kapják majd meg a hozamot.

 

A könnyebb megértés kedvéért válasszuk ki a Nestlé, a Nissan és az olasz ENI (többek között az AGIP benzinkutakat üzemeltető) cégeket.

Nem rossz cégek ugye?

Az induláskor  most, a példa kedvéért legyen a Nestlé árfolyama 3 forint, a Nissané 2 forint, az ENI árfolyama 1 forint.

Fél év múlva a Nestlé 3,1, a Nissan 2,15, az ENI 1,08 forintot mutat a záró napon.(figyelem, nem azt írtam, hogy ez volt a félév bármelyik napján a legmagasabb érték, hanem a záró napon ez az értékük. Ekkor az indulási értékek (3, 2, és 1 forint) kiesnek a legvégső számításból, mert már az első félévben jobbakat értek el a cégek. Bekerülnek a végső kalapba a jobb értékek: 3,1 a Nestlé esetében,  2,15 a Nissan esetében, és 1,08 az ENI esetében.

 

Elérkezik egy újabb félév utolsó napja.  Részvényeinknél felírjuk, hogyan teljesítettek. Mindegyikre két eset lehetséges: vagy jobb az aktuális eredmény, mint bármikor korábban – akkor örülhetünk, mert már biztosak lehettünk abban, hogy ismét ennek arányában kerestünk. Ha meg lement az árfolyam a korábbiakhoz képest, akkor ismét örülhetünk, mert majd nekünk nem a jelenlegi visszaesett, hanem a korábbi legmagasabb hozam arányában fial a befektetésünk.

Hol van az átverés? Nézzük meg azokat pontokat, ahol garantált befektetések esetében a lenyúlások történhetnének:

Talán manipulálják az időpontokat? 10, különböző tőzsdén forgó cég esetében nevezetes időpontokat, például osztalékfizetést egy napra tenni: lehetetlen.

 

Talán vacak részvényeket vettek bele? Egyáltalán nem. Nagyon érdekes a lista: Nagy világcégek, stabilak, de ugyanakkor mindegyikben komoly növekedési potenciál van. Nyilván ezek a cégek nem fognak egy kínai részvényalap sebességével száguldani, de nem is várhatók, hogy bármilyen válságra összeomoljanak.

 

De mégis mire lehet számítani? Amit ilyenkor lehet csinálni, az szép angol szakszóval a „backtest”. Magyarul : vissza az időben.

Megnézzük, ha régebben indítottuk volna, akkor mi lett volna az eredmény. Ezek a számítások megdöbbentően jó eredményeket hozott ki: éves hozamban minimum 8,31%, maximum 22,73% és átlagban 16,13% . Azaz a múltban, ha hasonló konstrukciónk lett volna, akkor 10 év alatt 100 forintból minimum 222Ft, maximum 775Ft(!), de átlagban is 446Ft lett volna. Ezek nagyon elgondolkoztató számok. És el ne feledjék, tőkegaranciával! Azaz a tőkénket nem lehet elveszíteni És itt meg kell jegyezni, a kiválasztás szempontja nem a múltbéli teljesítmény volt, hanem a jövőbeli várakozás. Ez például a Novartis vagy a Nissan bevételén jól látszik.

 

 

Ami a legmeglepőbb lehet mindenkinek, aki garantált alapok leírásait szokta olvasgatni: itt nincs a hozam maximálva. Nem mondja a kibocsátó: iszonyú szerencséd volt, de azért már ennyit csak nem adok neked, mert maximáltam a konstrukció nyereségét. Nincs maximum, ha nagyon sokat keres rajta: váljék egészségére!

 

Talán bizony iszonyúak a költségek? Még ezt sem mondanám. A konstrukció teljes költsége 6% vételi/eladási árfolyam különbség. Ezért még kapunk - összegtől függetlenül - egy 100.000 forintos ajándék életbiztosítást is. Emiatt viszont 10 éves lejáratesetén nem kell majd kamatadót fizetnünk az egész hozam után!

 

Egy baja van ennek a konstrukciónak: nem lesz örökre. A befektetés csak korlátozott ideig, december 14-ig jegyezhető. Nézzen be a tükörbe: kockázatkerülő típus? Nézzen bele a bankszámlájára: van befektetni való pénze? Nézze meg az újság jobb felső sarkát.

Ott a megoldás. Ott talál egy e-mail címet, ahol jelentkezhet, ha érdeklik a további részletek.