Élénk kereslet a BÁV művészeti aukcióján

Befektetés - 2013-05-17

Hatalmas érdeklődés kísérte az alapításának 240. évfordulóját ünneplő BÁV háromnapos művészeti aukcióját, több tétel a kikiáltási ár többszöröséért kelt el: egy anatóliai szőnyegritkaságért folyt a legnagyobb licitharc, a festménynap slágere Geraldine Jacoba Bakhyzen holland festőnő csendélete volt, a műtárgyaukción egymást követték a magas leütések.

    Csaknem 650 tételt - antik és kortárs festményeket, ékszereket, bútorokat és egy 300 éves keleti szőnyeget - vonultatott fel a BÁV művészeti aukciója május 14. és 16. között. Az első nap szenzációja az a Bécsben készült, mikro-mozaik technikával díszített aranyszelence volt, amely kikiáltási árának több mint háromszorosáért, 4,6 millió forintért talált gazdára. Egy 18. századi, gyémánttal díszített arany női gyűrű hatszoros leütési áron kelt el, és élénk licitálás folyt az antik ékszerkollekció két másik egyedi darabjáért, a dagerrotípiát rejtő eljegyzési karkötőért és a bilincs karékért is - közölte az esemény kommunikációjával foglalkozó cég az MTI-vel.

    A festménynap slágerét Geraldine Jacoba Bakhyzen holland festőnő Csendélet virágokkal és gyümölcsökkel című alkotása jelentette, amely kikiáltási árát megkétszerezve 10 millió forint fölötti értéken kelt el. Millió fölött kelt el ifjabb Markó Károly 1877-ben készült tájképe és Schaffer Béla Csendélet antik kancsóval című munkája is. Gyémánt László, Szász Endre, Hincz Gyula képei mellett Szabó Gyula egyik főműve, az 1969-ben készült Aranyhíd is mintegy kétmilliós árat ért el.

    A legnagyobb érdeklődés az anatóliai Yürük szőnyegért folyó licitharcot kísérte, melynek eredményeképpen a többszázéves ritkaság a kikiáltási ár háromszorosáért, csaknem négymillió forintért kelt el.

    A harmadik nap műtárgyaukcióján egymást követték a magas leütések: a Claudius (Johann) Herr által jegyzett porcelán biedermeier női portré közel háromszoros, a rendkívül dekoratív, szecessziós ezüstdíszítménybe foglalt üveg csemegéskosár négyszeres kikiáltási áron került új tulajdonosához. Népszerűek voltak a keleti, különösen a japán műtárgyak: a bravúrosan aprólékos, halakat etető társaságot ábrázoló Satsuma dísztál ötszörös, a finom motívumokkal díszített, színes festett rekeszzománc Cloisonné díszváza tizenkétszeres áremelkedést ért el.

    A műtárgynap tudatosan a Zsolnay-kollekció köré szerveződött, ami sikeresen vonzotta a gyűjtők bővülő körét. Az 1902-ben készített, várral és panorámaképpel díszített, mindössze 15 centiméteres miniatűr váza közel egymillió forintért, az ugyanebben az évben, Sikorski Tádé formaterve alapján készült, mikulásvirággal dekorált váza másfél millió forintért talált vevőre, hasonlóan az aranyfácánokkal díszített virágtartóhoz.

    Az utolsó blokkban kínált antik ezüsttárgyak közül a legmagasabb leütési árakat a történeti Magyarország területén készített ötvös munkák érték el. A rendkívül ritka, szétszedhető kassai empire gyertyatartó-párért, a Besztercebányán 1670 körül, valamint 1700 körül készített barokk díszkanalakért pedig olyan heves licitharc folyt, hogy a közönség tapssal köszöntötte a nyerteseket.