A Mol-csoport 113,9 milliárd forint (353 millió dollár) tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredményt ért el az idei második negyedévben, ami dollárban számolva 44 százalékos, forintban 38 százalékos csökkenés az előző év azonos időszakához képest;
A féléves tiszta EBITDA 305,2 milliárd forint (975 millió dollár) lett, dollárban 15 százalékkal, forintban 6 százalékkal kevesebb, mint tavaly az első hat hónapban - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
A csoport nettó vesztesége a második negyedévben 41,5 milliárd forint (142 millió dollár) volt, a tavalyi második negyedévi 77,8 milliárd forintos (270 millió dolláros) nyereség után. Az első fél évet 90 milliárd forintos (294 millió dolláros) veszteséggel zárták, szemben a tavalyi hasonló időszak 126,4 milliárd forintos (444 millió dollár) nyereségével.
A Mol-csoport új EBITDA előrejelzést adott 2020-ra, 1,7-1,9 milliárd dollár közötti értékkel, ami a kedvezőtlen külső környezet fennmaradását feltételezi a második fél évre is. Az év elején 2,5 milliárd dollár EBITDA-t várt a társaság, ezt a járványhelyzet és az azt követő gazdasági válság miatt visszavonták.
A társaság közleményében ugyanakkor kiemelte, hogy az egyszerűsített szabad cash flow továbbra is pozitív maradt, bár a Mol első féléves eredményére is erősen hatott a válság.
A közlemény idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki hangsúlyozta: a Molnak eddig ismeretlen kihívásokkal kellett 2020-ban megküzdenie, és arra is figyelnie kellett, hogy megőrizze pénzügyi egyensúlyát és erejét. Értékelése szerint a vállalat eddig sikerrel vette az akadályokat.
"Munkatársaink egészségesek és biztonságban vannak, piacainkon biztosítottuk ügyfeleink folyamatos ellátását még a válság legnehezebb pillanataiban is. Sőt, ezen körülmények között is sikerült pozitívan tartani egyszerűsített szabad cash flownkat" - fogalmazott az elnök-vezérigazgató.
Hernádi Zsolt hangsúlyozta, hogy mindez kollégáik minőségi munkájának és a vállalat rugalmas üzleti modelljének köszönhető, és ez tovább erősítette azt a meggyőződését, hogy a jövőben is sikerrel fogják venni az akadályokat és megerősödve fognak kikerülni a válságból.
A Mol értékesítési nettó árbevétele 823,9 milliárd forint (2587 millió dollár) volt a második negyedévben, a tavalyi második negyedévi 1341 milliárd forint (4665 millió dollár) után. Az első fél évben nettó 1943,4 milliárd forint (6233 millió dollár) árbevételt értek el, míg tavaly az első hat hónapban 2483,4 forintot (8746 millió dollárt).
A kutatás-termelés (upstream) üzletág EBITDA-ja 35,5 milliárd forintra (112 millió dollár) csökkent a második negyedévben, és 91,6 milliárd forintra (297 millió dollár) az első fél évben, miután az olaj- és gázárak az egész világon összeomlottak - közölték.
A feldolgozás-kereskedelem (downstream) üzletág tiszta EBITDA-ja jelentősen, 36,57 milliárd forintra (110 millió dollárra) csökkent a második negyedévben, miután a finomítói marzsok negatívra fordultak május közepén. A nagyon erős első negyedévet a működést érintő komoly kihívások és példátlan ár- és marzsmozgások követték a második negyedévben. A fél évet tekintve jobbak az eredmények, a tiszta EBIDTA 0,5 százalékkal magasabb a tavalyi eredményhez képest - ismertette a Mol, hozzátéve, hogy a petrolkémia hozzájárulása továbbra is erős volt.
A fogyasztói szolgáltatások üzletág EBITDA-ja 35,3 milliárd forint (111 millió dollár) lett a második negyedévben, forintban számolva szinten maradt, dollárban számolva 6 százalékkal csökkent, a költséghatékonyságot szolgáló intézkedések szinte teljesen ellensúlyozták a járványhelyzet miatti kieséseket a közlemény szerint.
A gázszállítási üzletág EBIDTA-ja a nagy kapacitáslekötés és az alacsonyabb működési költségek eredményeképpen csaknem megduplázódott a tavalyi időszakhoz képest, 14,3 milliárd forint (45 millió dollár) lett a második negyedévben, illetve 36,1 milliárd forint (116 millió dollár) az első fél évben.
A közleményben kitértek arra is, hogy a Mol-csoport megerősítette a 2020-ra vonatkozó 1,5 milliárd dolláros beruházási iránymutatását, ami pozitív egyszerűsített cash flow termelést tesz lehetővé idén, eközben a nem-stratégiai beruházási költségeket jelentősen visszafogták.