Kína: 2015-re konvertibilis lesz a jüan

Befektetés - 2011-09-08

Az elemzők által jósolt időpontnál egy évvel korábban, már 2015-ben konvertibilis lehet a kínai fizetőeszköz - állítják pekingi hivatalnokok.

 Az évtized közepére teljesen konvertibilissé válhat a jüan - mondta az európai kereskedelmi kamara elnöke szerdán újságíróknak Pekingben. Davide Cucino kínai kormányzati hivatalnokok állítására hivatkozott, részleteket azonban nem volt hajlandó elárulni.

    A jüan konvertibilissé válása a fizetőeszköz erősödését vonná magával, s annak nemzetköziesedését, világvalutává válását segítené. Használatának kiterjesztése a jelenlegi, 12. ötéves tervben (2011-15) is kiemelt helyen szerepel, mivel az a vállalkozások hasznát szolgálja, a kereskedelmet és a beruházásokat ösztönzi. Peking fokozatosan lazít az igen szigorú szabályozásokon: augusztus vége óta a kínai és a Kínával kereskedő exportőrök és importőrök számára az egész ország területén szabaddá vált külföldi üzleteik jüanban bonyolítása. Következő lépésként a vezetés az országba irányuló közvetlen külföldi beruházások jüanban eszközlésének engedélyezését tervezi. Elsőként - 20 milliárd jüant (612 milliárd forint) nem meghaladó összegben - a kínai értékpapír-piacon erre Hongkongnak lesz lehetősége.    

 

A jüan biztos úton halad a konvertibilissé válás felé, a következő öt-hét évben az euró és a dollár riválisává válhat a tartalékvaluták terén - jelentette ki közleményében tegnap a HSBC, a legnagyobb európai bank. Az európai és amerikai elemzők többsége szerint ugyanakkor a teljes konvertibilitás csak 2015 után, legkorábban is 2016-ban valószínű.  

 

   A nemzetköziesedést elősegítendő Hongkong mellett a jövőben London válhat a jüan-kereskedelem egyik offshore központjává - lebegtette meg szerdai számában a Financial Times. A brit hivatalnokokat idéző újság úgy tudja, ezt a Nagy-Britanniában látogatást tévő Vang Csi-san (Wang Qishan) kínai miniszterelnök-helyettes és George Osborne brit pénzügyminiszter csütörtökön jelenti be. London kiváló helyszín, hiszen az egyik legjelentősebb európai pénzügyi központ és fémkereskedelem fontos centruma is, mely Kína nyersanyag-éhsége miatt meghatározó - indokolják a választást nemzetközi szakértők