Elemzők szerint az idén 11 százalékosnál is gyorsabb lehet a növekedés az óriás országban Nagyot, a februári 52 pontról 55,1 pontra ugrott márciusban a kínai beszerzési menedzserindex. A mutatóhoz kapcsolódó alindexek (termelés, új megrendelések, munkahelyteremtés) ugyancsak erőteljesen nőttek. Mindebből arra következtetnek az elemzők, hogy 11 százalékosnál nagyobb növekedés valószínűsíthető az ázsiai óriás országban 2010 első negyedévében.
Az idő mutatja majd meg a globális kereslet javulásának fenntarthatóságát - óvott a túlzott várakozásoktól Zhang Li-kun, a pekingi kormány közgazdásza. Szerinte keresleti oldalról az erőteljes fellendülés az exportban aligha bizonyul fenntarthatónak és a tényleges beruházások növekedése is lassul.
A kínai ipari termelés és export felfutásával kapcsolatos hírek hatására mindenesetre tizenegyhetes csúcsot értek el csütörtökön az ázsiai részvények, s jó hangulatban nyitottak az európai tőzsdék is.
A kínai gazdaság felpörgésével ugyanakkor erősödik az inflációs nyomás is, aminek az lehet a következménye, hogy az elkövetkező hónapokban nő a kamatemelés kockázata is - nyilatkozta Qu Hongbin, a HSBC bank vezető elemzője.
A világ harmadik legnagyobb gazdaságában jelentkező erőteljes kereslet jótékony hatással van a szomszédos ázsiai országokra is. Dél-Korea exportja az előzetes várakozásoknál jobban, 35,1 százalékkal nőtt márciusban éves összehasonlításban. Japánban is fölgyorsult a kivitel növekedése, leginkább a kínai megrendeléseknek köszönhetően.
Számításba véve, hogy a meghatározó kereskedelmi partnereink Kínában és más, jelenleg még virágzó, feltörekvő piacokon vannak, kedvező kilátással számolunk az év első felére - mondta Kim Jae-Eun, a Hyundai Securities vezető közgazdásza.
Más elemzők már túl gyorsnak tartják a tempót, ezért többen is valószínűsítik a kamatemelést nemcsak Kínában, de Indiában, Malajziában és a szomszédos csendes-óceáni térségben Ausztráliában.