Kínában erősítik a nyugati régió fejlesztését

Befektetés - 2014-02-11

Kína a nyugati országrészre koncentrálja térségi fejlesztéseit 2014-ben. Az elmaradottnak számító régióban kilenc területen készülnek nagyberuházásokra - derült ki a Nemzeti Fejlesztési- és Reformbizottság honlapján közölt dokumentumból. A központi tervek szerint az infrastruktúra, a városfejlesztés és környezetvédelem meghatározó szerepet kap. Ezen belül is megemlítették a vasút- és autópálya építéseket, valamint a vízügyi beruházásokat. Meg fogják azt is határozni, hogy mely iparágak juthatnak elsődlegesen szerephez ezen a vidéken.

    A nyugati országrész fejlesztése nem új program, de a több mint tíz éve megkezdett fejlesztés ellenére továbbra is jelentős különbségek jellemzik a keleti és a nyugati régiót.

    Ji Pong urbanizációs kutató a Global Times című angol nyelvű napilapnak azt nyilatkozta, hogy a nyugati országrész közismerten gazdag nyersanyagokban, de a közlekedési hiányosságok miatt eddig nagy területek kiaknázatlanok maradtak.

    A közreadott adatok szerint 2013-ban húsz - összesen 326,5 milliárd jüan (53,87 milliárd dollár) értékű - nagyprojekt kivitelezései kezdődtek meg. Ezek között autópálya- és repülőtér-, víz- és szélerőművek építése szerepel.

    A beruházásokkal párhuzamosan az úgynevezett "nyitást" is fokozni kívánják például olyan nagyvárosokban, mint Csungking, Csengtu, Hszian és Nanning. Emellett a kínai elnök által korábban felvetett, nyolc ország 24 városát érintő Selyem út "gazdasági sáv" kínai területeken húzódó szakaszainak kiépítését is folytatják.

    Szakértők úgy vélik, a kínai vezetés szándéka, hogy a fejlesztéssel, a nyitásra alapozott reformmal segítse a társadalmi stabilitást is. A cél, hogy a GDP növekedése mellett e régióban a lakosság jövedelmi színvonala az országos átlagnál gyorsabban emelkedjen.