Londoni elemzők: a felzárkózók négyszer gyorsabban növekszenek, mint a fejlett gazdaságok

Befektetés - 2012-10-26

- A globális felzárkózó térség átlagos növekedési üteme hozzávetőleg a négyszerese a fejlett ipari gazdaságokénak, és ez a felzárkózók jobb költségvetési és adósságmutatói miatt várhatóan így is marad - közölték legújabb világgazdasági prognózisukban londoni pénzügyi elemzők.

    A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport európai és felzárkózó térségi stratégiai kutatásokért felelős londoni részlege befektetőknek összeállított átfogó előrejelzésében közölte: a magasan fejlett gazdaságokban az idei évre átlagosan 1,2 százalékos, jövőre 1,1 százalékos növekedést vár, a felzárkózó régió gazdaságaiban ugyanakkor 4,7 százalékos, illetve 5,1 százalékos GDP-pluszt valószínűsít erre a két évre.

    A ház kimutatta, hogy 2011 februárja óta az általa adott prognózisok módosulásai alapján a fejlett ipari térség idei növekedési kilátásai 45 százalékkal romlottak, a felzárkózó régióra érvényes növekedési előrejelzések ugyanakkor csak 22 százalékkal csökkentek.

    A JP Morgan londoni elemzői kimutatták azt is, hogy a cég által jelenleg érvényben tartott előrejelzések alapján a fejlett ipari térség átlagos idei és jövő évi növekedési üteme a régió 2002-2007 közötti éves növekedési átlagának hozzávetőleg a fele lesz.

    A ház közgazdászai különösen vérszegény növekedési előrejelzéseket adtak a világgazdaság két legnagyobb erőcentrumára, az Egyesült Államokra és az euróövezetre. A JP Morgan várakozása szerint az amerikai gazdaság teljesítménye az idén 2,2 százalékkal, jövőre 1,7 százalékkal növekszik, míg az euróövezeti GDP-érték az idén 0,4 százalékkal csökken, és 2013-ban is mindössze 0,2 százalékkal bővül.

    A cég londoni elemzőinek becslése szerint az amerikai Kongresszus és a Fehér Ház közötti tavalyi adósságlimit-vita kompromisszumos megoldásának részeként kidolgozott költségvetési hiánycsökkentő csomag - a "fiscal cliff" - hozzávetőleg 1 százalékpontot farag le a jövő évi potenciális amerikai növekedési ütemből.

    A piaci zsargon a csomag kiigazító intézkedéseinek drámai mértékére utalva tartja számon a "fiscal cliff" - szabad fordításban "költségvetési szakadék széle" - félhivatalos elnevezéssel az amerikai költségvetési törvényt, amelynek  hatásaitól komolyan tartanak a piaci szereplők és az elemzők.

    A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő erről összeállított, a napokban Londonban ismertetett elemzésében arra a következtetésre jutott, hogy a "fiscal cliff" jelenti a legnagyobb egyedi rövid távú kockázatot a világgazdasági növekedésre.

    A Fitch szakelemzői az Oxford Economics szimulációs modelljét felhasználó számítási módszerük alapján kimutatták, hogy az amerikai költségvetési csomag intézkedései - ha jelenlegi formájukban lépnek életbe - a legjobb esetben is megfelezhetik a világgazdaság jövő évi növekedési ütemét a cég által 2013-ra alapesetben jósolt 2,6 százalékos globális GDP-bővüléshez képest, sőt - bár nem ez a Fitch központi forgatókönyve - recesszióba is sodorhatják az Egyesült Államokat és a világgazdaság egészét.

    A hitelminősítő londoni elemzői szerint ez "felesleges és elkerülhető" recesszió lenne, ezért a Fitch arra számít, hogy az amerikai kiigazítás mértékét végül "kezelhetőbb" szintre enyhítik jövőre.