Mi történt, mit tegyünk?

Befektetés - 2008-03-21

Az elmúlt időszakban jelentősen csökkentek a világ vezető tőzsdeindexei. A tavaly nyár végén kirobbant amerikai másodlagos jelzálogpiaci válság elhúzódó hatásai, az Egyesült Államok gazdaságának recesszióba való süllyedése okozza a nemzetközi befektetői pesszimista hangulatot. Az Amerikai Egyesült Államok továbbra is a világ vezető gazdasága, így a tengerentúli országban végbemenő és világ más részeire, régióira átgyűrűző hatások döntő befolyással bírnak a befektetői hangulat alakulásában. Éppen ezért érdemes az elmúlt hetek eseményeinek vizsgálatát az Egyesült Államokkal kezdeni.

 

USA

 

A világgazdaság növekedési ütemét az amerikai recesszió visszafogja. Gazdasági recesszióról

akkor beszélhetünk, ha két egymást követő negyedévben egy adott gazdaság zsugorodik. A

valóságban a gazdasági növekedés minimálisra csökkenése is recesszióra utal.

 

Az Egyesült Államok 2007. negyedik negyedéves GDP gyarapodása 0,7% lett, ami nem nevezhető dinamikus bővülésnek. A 2008 első negyedévi növekedési adatra vonatkozó becslések is pesszimisták, a konkrét adatra azonban még várnunk kell. A növekedés lassulására az amerikai jegybank szerepét betöltő FED kamatcsökkentésekkel válaszol, háttérbe sorolva elsődleges célját, az infláció kordában tartását. A tavaly nyáron napvilágot látott jelzálogpiaci krízis a pénzügyi szektorra van kedvezőtlen hatással. Egyre-másra jelennek meg hírek nagy (és kisebb) hitelintézeti veszteségleírásokról, pénzintézetek csődközeli helyzetbe kerüléséről.

Az elmúlt héten az amerikai piac ötödik legnagyobb befektetési bankja, a Bear Stearns jelentette be, hogy komoly likviditási gondokkal küzd, csődközeli helyzetbe került. A részvényei 40% feletti eséssel reagáltak a hírre, a konkurens JP Morgan és a FED pedig a társaság finanszírozásának biztosítását jelentette be. A ilyen és ehhez hasonló hírek rányomják a bélyegüket a pénzügyi szektorban szereplő társaságok papírjaira, ami világszerte süllyedő indexértékeket eredményez.

 

A jelenlegi állapot a kockázatkerülő befektetői magatartást helyezte előtérbe.

Az események eredője az amerikai dollár rekord szintő gyengesége, a nyersanyagárak

meglódulása, az olaj és az arany árának történelmi csúcsa.

 

Ázsia

 

Az ázsiai régió sem vonhatja ki magát a nemzetközi hangulat alól. A térség legnagyobb

gazdaságának növekedésével Kína rendelkezik. Az elmúlt esztendő 10-11% körüli GDP

gyarapodása egyes becslések szerint 3%-kal eshet vissza az amerikai recesszió miatt, azonban a fennmaradó 7-8% is lendületes bővülésnek mondható. A vállalati profitnövekedések is csökkenő tendenciát mutatnak, azonban ez a csökkenés az elmúlt évek hihetetlen mértékű növekedéséhez van viszonyítva.

 

A térség másik jelentősen bővülő gazdasága India, ami Kínához képest sokkal inkább a hazai piacra termel. Ilyen értelemben kevésbé függ gazdaságilag Amerikától, azonban a negatív hangulat itt is tetten érhető.

A nemzetközi tőkepiacokon jelen levő nagyfokú bizonytalanság az, ami sokkal inkább hatással van a részvényárfolyamokra jelenleg, mint a valódi folyamatok.