Önkéntes alapon is reálhozam

Befektetés - 2011-01-24

Az önkéntes nyugdíjpénztárak alapjai közült tavaly a legjobban a legnagyobb kockázatot vállaló portfóliók teljesítettek. Jó hír, hogy a harmadik nyugdíjpillérben is reálhozamra számíthatnak a pénztártagok. Rossz hír viszont, hogy az öngondoskodás e formájára járó adókedvezmények az idéntől szigorodnak.

A magánkasszákkal ellentétben az önkéntes nyugdíjpénztáraknak nem kell naponta beszámolniuk portfólióik árfolyamáról, néhány pénztár azonban mégis megteszi ezt, és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) honlapján publikálja a napi aktuális adatokat. Ezekből pedig kiderül, az önkéntes nyugdíjpénztárak – akárcsak a magánkasszák – is produkáltak tavaly reálhozamot tagjaik számára.

 

Egyedül az úgynevezett szolgáltatási portfóliókban találni olyan eredményeket, amelyek nem érik el az infláció mértékét, ezekben az alapokban elvileg azoknak a pénze van, akik már nyugdíjba vonultak, és járadékszolgáltatást kértek a kasszáktól. (A tagokra azonban nem jellemző, hogy járadékot kérnének az önkéntes nyugdíjpénztáraktól, inkább egy összegben veszik fel a megtakarítást.)

 

A legjobb hozamok tavaly a legkockázatosabb, magas részvényhányadot tartalmazó alapoknál keletkeztek. A legjobban az Allianz önkéntes nyugdíjpénztár „kockázatvállaló” nevű alapja teljesített, csaknem 17 százalékot szedett magára tavaly, és hasonló teljesítményt produkált a Budapest „aktív” portfóliója is. A bronzérmet az OTP-s dinamikus alap szerezte meg 14,5 százalékos hozammal. Ezek az eredmények jobban a legmagasabb hozamot elért magánnyugdíj-pénztári alapokénál is, ami valószínűleg annak tudható be, hogy az önkéntes kasszák szabadabban fektethetik be a vagyonukat, az Allianz és az OTP legmagasabb hozamú alapjainál a részvények aránya például 90 százalékos volt.