Peking a betéti kamatok liberalizációjára készül

Befektetés - 2014-03-11

- A kínai központi bank kormányzója szerint egy-két éven belül átszabják a betéti kamatokra vonatkozó szabályozást, ami az utolsó lépés lesz a liberalizáció útján - Csou Hsziao-csuan ezt az Országos Népi Gyűlés folyó ülésszakához kapcsolódó sajtóértekezleten jelentette be kedden.

A pénzügyi reform keretében el fogják törölni azt a jelenleg érvényben lévő szabályt, miszerint a betéti kamatláb felső határa a jegybank, vagyis a Kínai Népi Bank által meghatározott referencia-kamatláb mindössze 1,1-szerese (110 százaléka).

    A kamatreform egy korábbi lépéseként tavaly júliusban a hitelkamatokat már felszabadították a korlátozások alól.

    A szakemberek megjegyzik, hogy a következő lépésre egy olyan időszakban kerül sor, amikor már egyre többen fordulnak a magasabb kockázatokat rejtő értékpapír-befektetések irányába, ezzel bizonytalanságot okozva a pénzügyi piacon.

    Csou a liberalizáció részleteiről, illetve pontosabb menetrendjéről nem közölt részleteket. Elemzők úgy vélik, hogy a betéti kamatok felszabadítására, vagyis a piac szerepének érvényesítésére fokozatosan kerítenek majd sort Kínában.

    A megelőző változtatásoknak minden jel szerint része lesz a betétbiztosítás rendszerének bevezetése, amivel kapcsolatban a kínai kereskedelmi bankok körében korábban ellenálltás volt tapasztalható, mivel ez számukra jelentős összeg elkülönítését jelenti. A kamatliberalizáció másik szükséges feltételeként említik azoknak a jogi kereteknek a megteremtését, amelyek a pénzintézetek csődjének kezelésére nyújtanak majd megoldást.