Portrékat és ezüstöket vettek a Polgár Galéria aukcióján

Befektetés - 2011-10-14
Vonzónak bizonyult a Polgár Galéria csütörtöki dekorációs árverése, az érdeklődők megtöltötték a Petőfi Sándor utcai aukciós termet.Az olcsón megszerezhető festmények, grafikák, plasztikák mellett keleti tárgyakat, a Zsolnay és más porcelánokat, antik ezüstöket, az ezüst használati és dísztárgyakat sokan megpályázták.

Több ismert gyűjtő és alkalmi vevő, kereskedő is bevásárolt, a telefonosok között pedig külföldiek is voltak.

    Mindjárt a második tétel nagyot szólt. Igaz, ez egy líraian szép Matisse litográfia, egy női portré volt, amelyet 18 ezer forintra tartottak, és százezret adtak érte. Ha ilyen mértékben nem is, de megemelt áron ment el Miró, Dali, Picasso és Mattis Teutsch János grafikája.

    A festmények között is a portrék taroltak. Barabás Miklós Darányi Ignác egykori földművelésügyi minisztert ábrázoló vászna két licitlépcsővel lépett 700 ezer forintra. Jól járt, mert két képet kapott, aki 400 ezer forintért megvett egy Mednyánszky László olajképet, mivel a fatábla mindkét oldalára egy-egy férfiportrét festett a mester. A nagy nevek azonban nem mindig vonzották a gyűjtőket, bár Scheiber Hugó vegyes technikájú női arcképe 260 ezerről 850 ezerig bírta, de két másik Scheiber festmény beragadt. Kádár Bélától is csak az 1934-re datált temperát, a Pártás lányt vették meg 1 millió forintért, egy olajképet, a többször reprodukált téli tájat 850 ezerért ott hagyták.

    Kikiáltási árának csaknem ötszörösére, 420 ezer forintra licitálták Szánthó Mária női aktját, Edvi Illés Aladár tájképe pedig triplázott, 120 ezer forintra. Egy berlini, KPM jelzésű porcelán falikép, egy bájos kislány arcképe, 140 ezer forintról hosszas licitharcban 850 ezerig jutott.

    Bár nem volt sok belőlük, a szecessziós Zsolnay dísztárgyaknak, vázáknak egytől egyig akadt vevője. A 19-20. század kínai, japán tárgyakat árukban vitték el. Egy mongol Bódhiszattva szoborra azonban sokan voltak vevők, végül az a gyűjtő szerezte meg, aki 420 ezer forintot ajánlott érte.

    A Polgár Galéria mindig gazdag ezüst kollekciót árverez. Most is bőven lehetett válogatni bécsi, pesti, londoni, velencei moszkvai, szentpétervári ezüst tálak, kínálók, evőeszközkészletek között. Ezeket szinte kivétel nélkül felverték, ami nem is csoda, mert nagyon visszafogott árakról indították őket. Többen is meg akarták szerezni a csúcsdarabot, az állatfiguráiról híres Julius Rappoport míves dísztőrjét a szentpétervári Fabergé műhelyből. Végül egy telefonos vevő lett a győztes, aki megadta érte az 1,4 millió forintot.