PSZÁF: továbbra is népszerűek a tőkevédett alapok

Befektetés - 2013-05-02

Az alapok között a  pénzpiaci alap után Magyarországon a második legnépszerűbb befektetési forma a tőkevédett alap: mind ezek száma, mind az ott kezelt vagyon növekedett 2012 első és harmadik negyedéve között.A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a hazai tőkevédett alapok szektoráról csütörtökön tette közzé elemzését a 2010. január 1. és 2012. szeptember 30. közötti időszakra, miután a legutóbbi elemzés 2009-ben készült a tőkevédett alapokról.

A PSZÁF kifejti: 2012 szeptemberének végén 152 tőkevédett alap volt Magyarországon, számuk 2012-ben folyamatosan emelkedett, az ott kezelt vagyon csaknem 457,7 milliárd forint volt.

    A hazai tőkevédett alapok piaci szerkezete "oligopol" jellemvonásokat mutat - olvasható az elemzésben. A pénzügyi felügyelet kifejti, hogy mind a kezelt alapok száma, mind a kezelt alapokban lévő vagyon nagysága alapján a K&H, az OTP és az MKB dominálja a piacot; a K&H Alapkezelő részesedése például az alapok száma alapján közel 45 százalékos, a kezelt vagyon alapján pedig majdnem 53 százalékos mértékű.

    A PSZÁF szerint a közeljövőben nem valószínű, hogy a piac szerkezetében számottevő változás következne be, azaz a tőkevédett alapok kezelésére kiemelt figyelmet fordító alapkezelők továbbra is dominálhatják a piacot.

    A vizsgált időszakban a lejárt alapok fele 3 százalék alatti éves átlagos hozamot ért el futamideje alatt, a lejárt alapok több mint 80 százalékának futamidő alatti éves átlagos hozama pedig 5 százalék alatti volt.

    A tőkevédett alapok befektetési jegyeinek több mint 90 százaléka a háztartási szektornál van, és nagyon jól illeszkedik a hazai lakosság kockázatkerülő magatartásához - olvasható az elemzésben.