Németország gazdaságtörténetének legnagyobb szabású külföldi befektetését indítja el az Intel amerikai technológiai vállalat - jelentették be hétfőn Berlinben.
A német szövetségi kormány és az Intel megállapodása alapján az amerikai cég több mint 30 milliárd eurós beruházással félvezetőgyártó üzemet épít Magdeburgban, Szász-Anhalt tartomány fővárosában.
A megállapodást Olaf Scholz kancellár és Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatójának jelenlétében írta alá Jörg Kukies államtitkár és Keyvan Esfarjani, az Intel igazgatósági tagja.
Az új üzem révén Németország a csúcstechnológia területén felzárkózik a világ élvonalához - emelte ki Olaf Scholz, hozzátéve, hogy az Intel a német gazdaság történetének legnagyobb külföldi közvetlentőke-befektetését hajtja végre.
Pat Gelsinger a cég közleménye szerint hangsúlyozta, hogy az Intel az írországi gyártókapacitás bővítésével, a napokban bejelentett lengyelországi összeszerelő- és tesztüzem megépítésével és a magdeburgi gyárral együtt létrehozza önálló európai értékteremtési láncolatát, amely az európai vásárlókat szolgálja, és hozzájárul a félvezető-ellátás biztosításáról szóló európai uniós tervek megvalósulásához.
Az Intel az eredeti elképzelés szerint 17 milliárd euróból építette volna fel első németországi üzemét, és 6,8 milliárd eurós állami támogatást kapott volna a beruházáshoz. A véglegesített megállapodás - amelyhez uniós versenyhatósági jóváhagyás is szükséges - jóval nagyobb, 9,9 milliárd eurós állami támogatásról szól, de a beruházás is nagyobb, meghaladja a 30 milliárd eurót. A szövetségi kormány így több közpénzt fordít az Intel chipgyárára, az arányokat tekintve viszont kevesebbet, az állami támogatás aránya 40 százalékról 33 százalék alá süllyed.
A tervek szerint a 450 hektáros területet elfoglaló üzem két egységből áll majd, mindkettőben szilícium ostyákat (wafer) munkálnak meg. Az építkezés várhatóan öt évig tart. Az üzem közvetlenül háromezer embernek ad majd munkát, a beszállítókat és egyéb partnereket együttvéve pedig több tízezer munkahelyet teremt.
Pat Gelsinger a napokban a volt NDK területén fekvő Szász-Anhalt tartományt is kiszolgáló Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) regionális közszolgálati médiatársaságnak elmondta, hogy az európai befektetések a globális tevékenységük átalakítását, az ellátási hálózat "kiegyensúlyozását" szolgálják, és az a céljuk, hogy az európai piacra kerülő termékeik egyre nagyobb része készüljön helyben.
Jelezte, hogy az Egyesült Államokban is nagyszabású fejlesztésbe kezdtek, és törekvéseiknek geopolitikai vonatkozásai is vannak. Mint mondta, míg az utóbbi ötven évben a kőolajlelőhelyek földrajzi elhelyezkedése határozta meg a geopolitikai folyamatokat, a következő öt évtizedben a technológiai ellátási láncok elhelyezkedése válik fontosabbá.
"Az emberi élet minden vetülete digitalizálódik, és minden félvezetővel működik, ami digitális" - húzta alá Pat Gelsinger.