Románia olcsóbban kaphat hitelt nálunk

Befektetés - 2011-06-06

Keleti szomszédunk kedvezőbb feltételekkel kaphat hitelt a nemzetközi pénz- és tőkepiacokról, mint mi. Románia hitelbesorolása több hitelminősítőnél is „bóvli”, vagyis befektetésre nem ajánlott, azonban az államcsődjének kockázata alacsonyabb, mint Magyarországé.

Románia hitelfelvételi költsége tavaly november óta a legalacsonyabb szintre csökkent, és növekedett a különbség Magyarország hitelfelvételi költségéhez képest. A kiadáscsökkentések hatására a balkáni ország iránt növekedett a bizalom, aki ebben az évben első külföldi devizában denominált kötvényeinek piacra dobására készül.

 

 

A román 2018-ban lejáró eurókötvények hozama február óta 63 bázisponttal csökkent, 5,47 százalékra a Bloomberg adatai alapján. Ez 37 bázisponttal alacsonyabb a hasonló futamidejű (befektetésre ajánlott) magyar kötvényeknél. Egy évvel ezelőtt a „bóvli” kategóriába sorolt román kötvények 115 bázisponttal meghaladták a magyart.

 

Románia 2009 óta kétszer kért hitelt a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az Európai Uniótól (EU). A kormányzat ki akarja használni, hogy a pénzügyi piacokról alacsonyabb költséggel juthat forráshoz, és csökkenteni akarja a rövidtávú hitelviszonyt megtestesítő készleteket – mondta Jeffrey Franks, az IMF misszióvezetője.

 

A befektetők étvágya továbbra is kiemelkedő a közép- és kelet-európai dollárban vagy euróval denominált kötvények iránt – mondta Peter Attard Montalto, a Nomura londoni elemzője.

 

A befektetők visszatértek, miután Emil Boc miniszterelnök 20 százalékkal csökkenti a kormányzat személyi kiadását, hogy idén elérje a 4,4 százalékos költségvetési deficitcélt. Tavaly 6,5 százalékon alakult a költségvetési hiány a GDP százalékában. A gazdasági növekedés 1,6 százalék idén az első negyedévben.

 

A magyar kötvények 3,5 százalékot gyengültek a múlt hónapban, és ezzel a harmadik legrosszabbul teljesítő lett a világon a görög és ír kötvények után. A gyenge teljesítményt az a spekuláció, illetve félelem indokolhatja, hogy a kormányzat nem hajtja végre a lépéseket a költségvetési hiány és az államadósság csökkentése érdekében.