Századvég Gazdaságkutató: a külföldi működő tőke 15 százalékkal járult hozzá a növekedéshez

Befektetés - 2012-05-24

A beáramló külföldi működő tőke (FDI) 15 százalékkal járult hozzá a gazdasági növekedéséhez 1995-2009 között - mondta Balatoni András, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. kutatási igazgatója az Amerikai Magyar Kereskedelmi Kamara (AmCham) csütörtöki rendezvényén, ismertetve a Századvég tanulmányát.

    Amennyiben elmaradt volna a külföldi működő tőke, akkor a 1995-2009 közötti időszakban a magyar GDP 2,5 százalékos növekedési üteme évente 0,7-0,9 százalékkal lett volna kisebb - fejtette ki Balatoni András. Emellett 2009-ben a magyar GNI, azaz bruttó nemzeti jövedelem, amit "kisé leegyszerűsítve jólétnek nevezhetünk" 10-15 százalékkal kisebb lett volna FDI nélkül - tette hozzá.

    Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató elnöke elmondta: miközben a GDP 15-25 százalékát állítják elő az FDI révén Magyarországon működő társaságok, a beruházásokban 30 százalékos a részesedésük, de hatásuk ennél is jelentősebb a termelékenység emelkedésében, s ez nemcsak a multinacionális cégeknél érzékelhető, hanem a nekik beszállító kkv szektorban is.

    Mivel a működő tőke hatása függ a befogadó munkakultúrájától, azaz az abszorbciós képességtől, úgy tűnik, hogy az FDI elsősorban a gépiparban fejti ki a legjobb hatást, miközben a mezőgazdaságban nem ajánlott - magyarázta Heim Péter.