SZTNH: öt éve nem látott lendületben a magyar oltalmazási kedv

Befektetés - 2025-03-31

Jelentősen nőtt a magyar eredetű szabadalmi bejelentések száma tavaly az előző évhez képest a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) és az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) közelmúltban nyilvánosságra hozott adatai szerint, miközben nemzetközi szinten és Európában alig változott a szabadalmi aktivitás - közölte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) hétfőn.

A WIPO adatai szerint tavaly 12 százalékkal nőtt a magyar nemzetközi szabadalmi bejelentések száma, az európai szervezethez pedig rekordszámú bejelentés érkezett Magyarországról.

Kifejtették: a WIPO adatai szerint 2024-ben mintegy 274 ezer - az előző évnél csupán 0,5 százalékkal több - nemzetközi szabadalmi bejelentés érkezett. Kína megerősítette vezető pozícióját a nemzetközi szabadalmi és formatervezésiminta-oltalmi bejelentések terén, míg a nemzetközi védjegybejelentések esetében az Egyesült Államok áll az élen.

A növekedés hátterében az MI, a digitális kommunikáció, illetve a tiszta energia és az akkumulátor technológiák gyors ütemű fejlődése áll

- írták.

A szervezet adatai szerint a magyar nemzetközi szabadalmi bejelentések száma 12 százalékkal magasabb volt az előző évhez viszonyítva, Magyarországról 167 bejelentést regisztráltak. Fontos mutatóként említették, hogy a nemzetközi védjegybejelentők listáján az Egis Gyógyszergyár Zrt. a 6. helyre lépett elő a korábbi 18. helyről.

Hasonló tendencia figyelhető meg Európában is: az EPO adatai szerint 199 264 szabadalmi bejelentést nyújtottak be 2024-ben, ami szinte megegyezik az egy évvel korábbi eredménnyel.

A toplista az élére az MI-t is magában foglaló számítógépes technológia került. A szabadalmi bejelentések közel felét az Európai Unió (EU) tagállamai adták, de a listát az Egyesült Államok vezeti, amit Németország, Japán és Kína követ.

Magyarországról tavaly rekordszámú bejelentés érkezett az európai szervezethez: 27,5 százalékkal több, összesen 139 európai szabadalmi kérelmet nyújtottak be az EPO-hoz, mint az előző évben

- ismertették.

A tájékoztatás szerint a magyar oltalmazási kedv lendületes növekedését mérte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala is, amely április végén hozza nyilvánosságra éves összesítését.

Az előzetes adatok szerint Magyarországon 34 százalékkal emelkedett a hazai szabadalmi bejelentések száma, a magyar bejelentők száma pedig 26 százalékkal emelkedett. A kérelmező intézmények listáját a Debreceni Egyetem vezeti 30 bejelentéssel.

Itthon 3 százalékkal több, 35 950 hatályos szabadalmat tartott nyilván az SZTNH tavaly. A vezető szektor továbbra is a gyógyszeripar, amit a műszeripar, a vegyipar, valamint az elektronika követ.

A legtöbb magyar eredetű nemzeti szabadalommal a Richter Gedeon Nyrt. rendelkezett 2024-ben. A hazai egyetemek 20 százalékkal gyarapították az itthon hatályos szabadalmaik számát - tartalmazza a közlemény.