Több ezer milliárd jüant visznek magukkal külföldre évente a kínai gazdag emigránsok

Befektetés - 2014-01-24

Mind népszerűbb a befektetési célú emigráció a kínai gazdagok körében, akik az elmúlt években évente több ezer milliárd jüannyi (egy jüan csaknem 37 forint) vagyont vittek magukkal az országhatárokon kívülre - írja a Tijicajcsing Zsipao című kínai gazdasági napilap.

Az újság beszámolójában a Kína és a globalizáció kapcsolatát vizsgáló kutatóintézet (CCG) egy friss tanulmányát idézi. Eszerint a család mellett a tőkének is új otthont találó, a befektetési lehetőségek által meghatározott irányú kivándorlás terjedőben van a kelet-ázsiai ország tehetősei között. A CCG számításai szerint a trend az elmúlt években jelentősen felerősödött: 2010-ben 772 kínai szerzett befektetései után zöldkártyát az Egyesült Államokba, addig 2011-ben már több mint 2400-an, 2012-ben pedig több mint 6100-an.

    A növekvő költözési kedvvel növekszik a határokon túlra "menekített" összegek nagysága is: a kutatóintézet szerint ezek értéke 2011-ben a 2,8 ezer milliárd jüant (104 ezer milliárd forint) is meghaladta, ami az akkori éves kínai bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékával egyenlő. Az emigránsok legkedveltebb célpontjai között van Hongkong, az Egyesült Államok, Kanada, Svájc és Szingapúr.

    Igen jellemző a külföldi országok ingatlanpiacain való befektetés kínai részről - írja a jelentés, példaként a torontói vagy a londoni lakáspiacokat említve, amelyek külföldi vásárlói közt 20 és 40 százalékos a kínaiak aránya.

    A kínainál kedvezőbb befektetési lehetőségeken túl a magasabb bankbetétek, a kedvezőbb életkörülmények, egészségügyi-oktatási szolgáltatások is fontos szerepet kapnak a kivándorlás melletti döntésnél. Az érintettek 70 százaléka úgy fogalmazott a CCG felmérésében, hogy a levegő minőségének romlása is közrejátszott költözésében.

    A Tijicajcsing Zsipao cikkében kiemeli hogy a migrációs deficit - vagyis az országot elhagyók és az országba érkezők közötti különbség - mind nagyobbra nő Kínában. A különbség 2012-ben csaknem 8,5 millió fő volt, s a trend fennmaradásával ennél még csak magasabb értékek várhatók - figyelmeztet a lap.