Több külföldi befektetőt fogad a kínai tőkepiac

Befektetés - 2013-07-14

Jelentős mértékben, csaknem duplájára emelte a külföldi intézményi befektetők számára rendelkezésre álló keretösszeget a Kínai Értékpapírpiaci Szabályozó Bizottság (CSRC) - jelentette be a szervezet a hétvégén.

    A CSRC a külföldiek számára részvény- és kötvénypiaci befektetéseket lehetővé tevő kvalifikált külföldi intézményi befektető (QFII) nevet viselő program korábbi, 80 milliárd dolláros (mintegy 18 ezer milliárd forint) keretét növelte 150 milliárd dollárra, minden korábbinál szélesebbre nyitva ezzel a kínai tőkepiacot a határokon túli gazdasági szereplők előtt. A lépés célja több hosszú távú befektető országba vonzása, de a program kiszélesítése a pénzügyi szektor liberalizációjának is fontos állomása.

    A 2003-ban elindított QFII iránt évről évre több intézményi befektető érdeklődik, 2012 során annyian regisztráltak, mint a megelőző hat évben összesen. Tavaly rekord összegű, 15,8 milliárd dollár értékű kvóta kelt el, az összes kiosztott kvóta értéke az idei első fél év végén 43,5 milliárd dollárt tett ki.

    A program az elmúlt években rendkívül sokat szélesedett: a kiadott kvóták felső határát eltörölték, azok immár szabadon felhasználhatók, ugyanahhoz a külföldi intézményhez több befektető is kiválthat engedélyt, azok a bankközi kötvénypiacon és a határidős tőzsdeindexek piacán is befektethetnek.

    A QFII programban regisztrált 229 intézményi befektető között számos nagybank, így többek közt a UBS, a Deutsche Bank, a Credit Suisse, de a Yale és a Stanford egyetemek vagy Bill és Melinda Gates jótékonysági alapítványa is megtalálható.

    A QFII-vel párhuzamosan működik a RQFII néven ismert, a határokon túliak jüan-alapokba való befektetését lehetővé tevő program, 270 milliárd jüanos (10 ezer milliárd forint) kerettel. A 2011 decemberében életre hívott RQFII a kínai valuta nemzetköziesedését szolgálja, lényege, hogy külföldi beruházók jüan-alapokon keresztül fektethetnek be a szárazföldi Kína értékpapírpiacain. Erre korábban csak Hongkongban volt lehetőség, a jövőben ugyanakkor Szingapúr és London is részt vesz közvetítőként a programban - jelentette be a CSRC a hétvégén.