Vendégmunkások kizárólag szigorú szabályok szerint érkezhetnek a beruházások üzembe helyezéséig

Befektetés - 2025-03-27

A kormány az idegenrendészeti törvénnyel egyértelműen rögzíti, hogy vendégmunkások kizárólag a magyar állam által elfogadott időtartamban, meghatározott célból, jogcímen és feltételek teljesülése esetén tartózkodhatnak Magyarországon.

A foglalkoztatásukra csak abban az esetben kerülhet sor, ha magyar munkavállalók nem állnak rendelkezésre az adott munkakör betöltésére - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön.

A csütörtökön társadalmi egyeztetésre kerülő kormányrendelet-tervezet értelmében a beruházások üzembe helyezése érdekében lehetővé válik vendégmunkások magyarországi foglalkoztatása, amennyiben munkavállalásuk előzetes csoportos jóváhagyással történik.

A foglalkoztatásra kizárólag a beruházás beüzemeléséig, de legfeljebb egy évig kerülhet sor. A magyar munkaerő védelmét szolgálja, hogy e munkavállalók száma is beleszámít a Magyarországon egyidejűleg alkalmazható vendégmunkások létszámkvótájába is.

A hatályos jogszabályok értelmében a Magyarországon történő beruházások megvalósítása érdekében vendégmunkás csak akkor kaphat tartózkodási engedélyt, ha foglalkoztatója a beruházás megvalósítása érdekében megállapodást kötött a kormánnyal, valamint rendelkezik az előzetes csoportos munkavállalási jóváhagyással.

Ez a garancia biztosítja, hogy a vendégmunkások jelenléte kizárólag a beruházások előkészítéséhez és üzembe helyezéséhez szükséges mértékre és időtartamra korlátozódjon - írják a közleményben.

Kiemelték, a kormányrendelet-tervezet emellett lehetőséget biztosít a Nemzeti Kártya elnevezésű tartózkodási engedély kiterjesztésére a határ menti ingázók számára. Ezáltal a szomszédos harmadik országbeli, szerb vagy ukrán állampolgárok munkát vállalhatnak Magyarországon, amennyiben megfelelnek a jogszabályban meghatározott feltételeknek.

A harmadik országból érkező munkavállalók aránya Magyarországon a legalacsonyabb a visegrádi országok között. A foglalkoztatottak számához viszonyítva a külföldről érkezők aránya hazánkban mindössze 2,8 százalék, míg Szlovákiában 4,3 százalék, Lengyelországban 6,8 százalék, Csehországban pedig 16 százalék - tájékoztatott az NGM.