2010-ben is változatlanul alacsony szinten a hazai közbizalom

Belföld - 2011-02-08

Az elmúlt év őszén 6. alkalommal végeztek hazai közösségfejlesztő szervezetek országos felmérést az Állampolgári Részvétel Hetén. A 3000-nél több válaszadó véleményéből összeállított KÖZBIZALOM 2010 gyorsjelentés ennek eredményeit foglalja össze

A válaszadók több, mint 80 %-a egyáltalán vagy nem nagyon bízik meg a politikusokban, mint ahogy a parlamenttel kapcsolatos bizalom egészében is csak igen kevéssé mutatható ki pozitív változás. 

.  2010-ben is a rendőrség és a civil társadalom bizalmi indexe vezeti a rangsort, az előbbi ennek a vizsgálatnak a tanúsága szerint stagnál, az utóbbi minimális csökkenést mutat. 

 

 A középső sávot képezik az intézmények közül az egyházak, az önkormányzatok és az igazságszolgáltatás bizalmi indexe.   A közbizalom legalsó szintjén – a korábbi trendeknek is megfelelően – a parlament, és a politikusok állnak.  

HELYI CSELEKVÉS? 

 

 Határozottabb változásokat érzékeltünk a helyi szintű kezdeményezésekhez fűződő vélekedésekben. Adataink szerint kiemelten javult a helyi befolyás lehetőségében bízók aránya.   Figyelemre méltó, hogy az elmúlt évben a válaszadók 39,5%-a gondolja úgy, hogy befolyással tud lenni a helyi döntésekre. 2009-hez viszonyítva ebben az évben a pozitív vélekedések együttesen közel 4 százalékpontos emelkedése figyelhető meg, de valamennyi korábbi vizsgálatunkkal összevetve is a legjobb eredményt a legutóbbi évben tapasztaltunk. 

 

 KONKRÉT RÉSZVÉTEL? 

 

A különböző személyes részvételt igénylő állampolgári tevékenységek vizsgálatánál jól látszik, hogy az aktivitás az előző évihez képest szinte minden területen valamennyire csökkent, vagy stagnál.  A leggyakoribb aktivitás a helyi tájékoztató csatornák figyelemmel kísérése kapcsán tapasztalható, ugyanakkor biztatóak a felmérés új eleméhez kapcsolódó válaszok, melyek alapján 2010-ben a fiatalok- fiatal felnőttek és főként a magasabb iskolázottságúak körében igen népszerű valamilyen internetes akcióban történő részvétel.

 

 MI SEGÍTENÉ A RÉSZVÉTELT?

 

 A legfontosabb feltételként továbbra is azt jelzik válaszadóink, hogy ha több információt kapnának (és nem szereznének) a lehetőségekről. Figyelemreméltó, hogy az elmúlt évben tapasztaltakhoz képest az egyéni előbbre-haladás mennyire középpontba került - főként a fiatalok esetében.Emellett a személyes kapcsolatok, referenciaszemélyek jelenléte a meghatározóbb a fiatalok részvételében. Követők éppen még akadnak, de kezdeményezők már kevésbé, ráadásul, ha a felnőttek is azt várják el, hogy mások kezdeményezzenek, akkor a fiatalok kitől kaphatnak mintát?  A felmérésünkből feltáruló képből a közösségekkel kapcsolatos szükségletek kapcsán újra megerősítjük és aláhúzzuk, hogy sokkal szélesebb körű és intenzívebb társadalmi befektetésre van szükség ahhoz, hogy intézményeink a közösség bizalmát élvezzék, hogy a közjót szolgálják, s hogy a demokratikus berendezkedésnek legyenek a keretfeltételei.

 

 

    Kiadó: Civil Kollégium Alapítvány