A "Zöld Egyetem program infrastrukturális feltételeinek megteremtése a Nyugat-magyarországi Egyetemen" című projektet február 18-án mutatták be.
A támogatás segítségével Sopronban 6400 négyzetméteren a legkorszerűbb eszközökkel ellátott kutatólaboratórium és a tudomány népszerűsítését felvállaló tudományos bemutatóközpont épül. Előbbi főként az energetika, az ökológia, a megújuló energia és a klímakutatás területén fog megbízásokat teljesíteni, ezekbe pedig a kutatók munkáját segítő hallgatók is bekapcsolódnak. A projekt keretében megújul a hallgatók gyakorlati képzését ellátó tanüzem is.
A fejlesztés azonban nem korlátozódik Sopronra. Szombathelyen a Természettudományi és Műszaki Karhoz tartozó laboratóriumok újulnak meg, Mosonmagyaróváron a Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar oktatási épületeit és laboratóriumait korszerűsítik és látják el modern eszközparkkal, Győrben pedig az Apáczai karon hoznak létre úgynevezett tudástranszfer teret, továbbá beépítik a főépület teljes tetőterét és egy multimédiás hallgatói teret is kialakítanak.
"A pályázatok sikeressége lehetővé teszi az oktatás, a kutatás és az intézményfejlesztés finanszírozásába bevonható járulékos pénzeszközök további növelését, az egyetemi infrastruktúra, az eszközpark és a könyvtári állomány további bővítését és fejlesztését" - mondta el Faragó Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora.
Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatal vezetője kifejtette: a nyugat-európai felsőoktatáshoz való felzárkózást segíti elő a projekt, Fodor Tamás soproni polgármester pedig azt hangsúlyozta, hogy a kutatási lehetőségek bővülésével az egyetem nem csak a hallgatók, hanem az oktatók számára is vonzóbb lehet.
A fejlesztéssel a régió kutatási, szolgáltatási potenciálja is növekedhet - hangzott el a tájékoztatón a kisalfold.hu információi szerint. 2,2 milliárdot költenek a pályázati összegből építésre és felújításra, Sopronban, Szombathelyen, Mosonmagyaróváron 70 új vagy felújítandó labor szerepel a listán. 1,7 milliárd jut továbbá a kutatási eszközök beszerzésére, a maradékot pedig a kommunikációs hálózatok fejlesztésére, valamint a karok közötti tapasztalatcsere segítésére költik.
A kivitelezés tavasszal kezdődik meg.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv nyomán összesen 55,5 milliárd forint értékű infrastrukturális fejlesztések, beruházások kezdődtek meg 13 felsőoktatási intézményben. A NYME-vel február 18-án aláírt támogatási szerződéssel pedig az utolsó megállapodás is megszületett - tájékoztat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség. "A 2004-2006 közötti időszakra szóló első Nemzeti Fejlesztési Terv keretében korábban már 19 intézmény nyert 13,7 milliárd forintos támogatást a korszerű képzési és oktatási körülmények megteremtésére" - számol be az ügynökség.