Süth Miklós főállatorvos pénteken, a kormányszóvivői tájékoztatón Budapesten azt mondta, hogy az ünnepek előtti időszakban végzett élelmiszerellenőrzések újra bebizonyították: a hazai termékek biztonságosabbak a fogyasztók számára, mint a külföldről érkezettek.
Az élelmiszerbiztonsági hatóságok az ünnepek előtti időszaktól csütörtökig országszerte 5.630 kereskedelmi és előállító egységben 66 ezer élelmiszertételt vizsgáltak be, amelyekből 1.592 esett kifogás alá. A január 5-éig tartó célellenőrzések során eddig 180 tonna nem megfelelő élelmiszert kellett kivonni a forgalomból, a kivetett bírság értéke 68 millió forint volt.
Süth Miklós főállatorvos utalt arra, hogy a hatóságok a hazai termékek vizsgálatakor átlagosan ötször kevesebb kifogásolható élelmiszert találtak, mint importáruk esetében. Az élelmiszerek "termékbiztonságát" együtt vizsgálták az ÁNTSZ, az állategészségügyi és a fogyasztóvédelmi hatóságok szakemberei. Az akció során november 20. óta a karácsony közeledtével egyre több tételt ellenőriztek.
Süth Miklós adatai szerint csak a kereskedelmi egységeknél összesen 50.646 hazai tételt és 11.948 importárut vizsgáltak meg. A belföldről származó termékeknél 995 esetben, a külföldieknél 541 alkalommal emeltek kifogást a hatóságok.
A főállatorvos szerint a boltok nagysága alapján nem lehet trendekre következtetni az élelmiszerek biztonságát illetően. Nem csak a kis és nagy üzletek esetében, hanem ugyanazon az üzletláncon belül is nagy eltérések mutatkoznak - fűzte hozzá.
Süth Miklós kitért arra, hogy a hazai és az import termékek közötti élelmiszerbiztonsági különbség nem csak a boltokban érhető tetten, hanem alátámasztják az előállító egységekben végzett vizsgálatok is.
Üzemekben november 20. óta csütörtökig országszerte 4.070 tételt vizsgáltak be, amelyekből 117 volt csak kifogásolható. Ez arányaiban kevesebb, mint a boltokban ellenőrzött és kifogásolt külföldi tételek esetében - magyarázta a főállatorvos.
Néhány aktuális élelmiszerbiztonsági ügyet kiemelve kifejtette, hogy a törökbálinti M.E.G.A. Trade raktárában 583,58 tonna élelmiszert ellenőriztek, amelyből 29 tonnát átcímkézés gyanúja miatt további vizsgálatoknak vetnek alá.
A fővárosban a XI. kerületben egy engedély nélküli raktárból 15 tonna, távol-keleti konyhához használt élelmiszer-alapanyagot semmisítenek meg, valamint a XXIII. kerületben egy hasonló tároló esetében 7,5 tonna tejterméket.
Süth Miklós szólt arról, hogy Bács-Kiskun megyében tojás nélkül készült tojásport, Veszprém megyében aflatoxint tartalmazó dióbelet, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében avas pisztáciát, Fejér megyében két lejárati idővel is megjelölt virsliket, Heves megyében pedig szakhatósági engedély nélküli szaloncukrokat foglaltak le.
(ID)