A kormány elfogadta az egészségügyi változásokról szóló Zöld könyvet

Belföld - 2006-07-27

A dokumentum három nagy részből áll; az első a lakosság egészségi állapotát vázolja fel, és képet ad a jelenlegi ellátási helyzetről, a második rész a különböző európai megoldási formákkal foglalkozik, szakértői elemzésekkel, a harmadik fejezet pedig a kormány alternatív megoldásait tartalmazza.

Társadalmi vita lesz

javaslatait tartalmazza, és amely anyagot társadalmi vitára bocsátanak - jelentette be Batiz András kormányszóvivő. Molnár Lajos egészségügyi miniszter elmondta: a dokumentum három nagy részből áll; az első a lakosság egészségi állapotát vázolja fel, és képet ad a jelenlegi ellátási helyzetről, a második rész a különböző európai megoldási formákkal foglalkozik, szakértői elemzésekkel, a harmadik fejezet pedig a kormány alternatív megoldásait tartalmazza. Molnár Lajos egészségügyi miniszter közölte: a társadalmi vita a tervek szerint augusztus 31-ig tart majd, azután a szakmai munkacsoportok kiértékelik a beérkezett véleményeket.

A Zöld könyv olvasható a http://magyarország.hu, illetve az Egészségügyi Minisztérium weboldalán, a http://www.eum.hu-n.

      Mikola István, az egészségügyi bizottság fideszes alelnöke hangsúlyozta: üzleti és nem egészségügyi-szakmai programról van szó. Mint mondta, könnyen elképzelhető, hogy a tandíj bevezetéséhez hasonlóan "a radikális, egészségügyet szétverő nagy próbálkozást" sem lehet megakadályozni az Országgyűlésben, ezért szükségük van az emberek józan belátására, hogy hallassák a hangjukat, "ha kell radikálisan, a nemzeti radikalizmus minden törvényes eszközét felhasználva".

Csáky András (MDF) szerint sok újdonságot nem tartalmaz a Zöld könyv a korábban sajtóban megjelentekhez képest. A politikus erről azután nyilatkozott az MTI-nek, hogy a kormány szerdán elfogadta az egészségügy átalakításáról szóló dokumentumot.

Álláspontja szerint a könyv az egészségügy akut problémáiról próbálja elvonni a figyelmet, és álvitákat gerjeszt. A Zöld könyv nem tartalmaz megoldási javaslatot arra, hogyan kívánja a kormány kezelni az intézmények eladósodását vagy a vizitdíj kérdését, s hogyan akar gátat szabni annak, hogy valóban szükséges ellátásokhoz nem jutnak hozzá a betegek az új finanszírozási rendelet kapcsán - mondta Csáky András.

(MTI)