A kamara szerint az intézeti patikák ügyében folytatott megbeszélés csak látszategyeztetés, akárcsak az egészségügy átalakításáról meghirdetett társadalmi vita, mert a Minisztériumban már elkészültek azok az előterjesztések, amelyek augusztus végén a kormány elé kerülnek.
A kamara szerint ez az eljárás ellentétes az érdemi egyeztetést előíró jogszabályokkal, ezért elfogadhatatlan. Az egészségügy átalakítását csak szakmailag jól előkészített, a hatásokat előre felmérő koncepciók alapján, az egészségügy szereplőivel a szükséges egyeztetéseket lefolytatva, és az egész társadalommal konszenzusra törekedve lehet végrehajtani.
Az új egészségügyi kormányzat eddigi tevékenységéből az látszik, hogy az intézkedéseket a következmények felmérése nélkül, a szakmai véleményezés megkerülésével, szinte rajtaütésszerűen hozzák meg. Ezért úgy látja a kamara, hogy még csak remény sincs arra, hogy a közeljövőben a szakmai szervezetek és az egészségügyi kormányzat képviselői között valódi együttműködés alakuljon ki. Ennek hiányában pedig nincs esélye a szakmailag megalapozott, jó megoldások kidolgozásának, sem pedig a konszenzus elérésének. Tovább rontják a párbeszéd esélyeit a miniszter megtévesztő kijelentései.
Nem állja meg a helyét Molnár Lajosnak az a kijelentése, mely szerint a liberalizáció következtében olcsóbbak lesznek a gyógyszerek. A külföldi példák egyértelműen azt mutatják, hogy a verseny nem jár automatikusan a gyógyszerárak csökkenésével, viszont számos más, a hatékonysággal és a gyógyszerbiztonsággal kapcsolatos veszélyt hoz magával.
A Magyar Gyógyszerész Kamara felszólítja Molnár Lajos minisztert, hogy az eddigi látszategyeztetések helyett tárja fel, mutassa be a gyógyszerellátás átalakítására vonatkozó, valódi terveket, és kezdje meg a hatályos jogszabályokban előírt véleményegyeztetést.
(OS)