A magyar lakosság többsége szerint szükség van az egészségügy reformjára

Belföld - 2006-06-27

A magyar lakosság többsége szerint szükség van az egészségügy reformjára, bár kevés információjuk van a konkrét lépésekről - derült ki a Marketing Centrum felméréséből. A megkérdezettek többsége a különböző költségvetési területek közül az egészségügyre költené messze a legtöbb pénzt.

A megkérdezettek több mint másfélszer annyit költenének, mint amit - feltételezése szerint - a jelenlegi költségvetés fordít rá, és kétharmaduk szerint nem lehet tovább halogatni az átfogó reformokat ezen a területen. A válaszadók 68 százaléka számít változásokra az egészségügy területén a következő négy évben. Az átalakítás irányával kapcsolatban már megoszlanak a vélemények: a megkérdezettek 36 százaléka javulásra, míg 32 százalékuk romlásra számít a területen - olvasható a Marketing Centrum közleményében.

 

Az egy vagy több-biztosító kérdésében az emberek 45 százaléka egyetért azzal, hogy az ellátás színvonala csak akkor fog javulni, ha több, egymással versengő biztosító közül lehet majd választani, 33 százalékuk van az ellenkező véleményen. Ugyanakkor a megkérdezettek 22 százaléka nem tudott állást foglalni a kérdésben, amiből kitetszik, hogy a lakosságnak kevés információ van a birtokában a tervezett átalakításokról. Ehhez az arányhoz hozzátartozik az is, hogy a közelmúltban nem hangzottak el negatív vélemények a több-biztosítós rendszer ellen.

 

A pártszimpátiát vizsgálva a több-biztosítós rendszerrel kapcsolatban a kormánypárti szavazók körében többségben vannak azok, akik "igennel voksolnak", míg a Fidesz hívei 41-41 százalékban értenek egyet, illetve ellenzik az egynél több biztosítót. A megkérdezettek több mint kétharmada azt gondolja, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer elavult és pazarló, ezért nem lehet tovább halogatni az átfogó reformokat. A kormánypártiak valamivel többen gondolják ezt, mint az ellenzékiek, de körükben is többen vannak a reformpártiak. A Fidesz hívei közül többen értettek egyet azzal, hogy az egészségügyi ellátás ma Magyarországon alapvetően jó, csak több pénzt kellene fordítani a területre, mint a kormánypártiak közül.

 

A felmérésből kiderült az is, hogy a lakosság 68 százaléka szerint sok orvos azért ellenzi az ágazatban tervezett reformokat, mert érdekelt a hálapénz fenntartásában. A kormánypártok hívei ezzel az állítással is inkább egyetértenek, mint a legnagyobb ellenzéki párt szavazói. Az elvek szintjén a többség egyetért a reformokkal, de mint az előző kutatásokból kiderült, amint konkrét, "zsebre menő" intézkedésekről van szó, azokat a közvélemény többsége elutasítja. A vizitdíj bevezetését és a gyógyszerár-támogatás csökkentését a megkérdezettek fele akkor is elutasítja, ha azok egy előremutató reform kereteiben valósulnának meg. A Marketing Centrum júniusban készült felmérése keretében 1.340 országszerte véletlenszerűen kiválasztott felnőtt válaszolt a kérdésekre.

(MTI)